ଆଶା କର୍ମୀ ଚାକିରୀ ବଦଳରେ କରୁଥିଲେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ, ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ

ଆଶା ଦିଦି ନାବାଳିକା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଉଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ତାଙ୍କୁ ଦେହ ବ୍ୟାପାର ବ୍ୟବସାୟକୁ ଠେଲି ଦେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ନାବାଳକ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଆଶା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭପାତ କରିବାର ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଖୋଲାସା ହୋଇଥିଲା | ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ASHA କର୍ମଚାରୀ ତାଙ୍କ ଗାଁର ଝିଅକୁ ରାଫିଗଞ୍ଜ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଟ୍ରେନିଂ ନାମରେ ଔରଙ୍ଗାବାଦକୁ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ।

ବିହାରର ଔରଙ୍ଗାବାଦ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଶା ଦିଦିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ବାଣିଜ୍ୟର ଅବତାର ମାମଲା ପରେ ଏହି ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ବ୍ୟାପିଛି। ଆଶା ଦିଦି ନାବାଳିକା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଏବଂ ଚାକିରି ପାଇଁ ତାଲିମ ଦେବେ କହି ତାଙ୍କୁ ସେ-କ୍ସ ବାଣିଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟରେ ଠେଲି ଦେଇଥିଲେ |

ନାବାଳିକା ଜଣକ ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ରାଫିଗଞ୍ଜ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି। ମହିଳାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ପୋଲିସ ଜଣେ ASHA କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଘଟଣାର ତଦନ୍ତରେ ପୋଲିସ ଜଡିତ ଅଛି।ଏହି ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଔରଙ୍ଗାବାଦର ରାଫିଗଞ୍ଜରେ ଜଣେ ଗ୍ରାମୀଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଶା ଦିଦି ଗାଁର ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ କହି ପରେ ଚାକିରି ପାଇବା ପାଇଁ ନେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶରୀର ବ୍ୟବସାୟକୁ ନେଇଥିଲେ | ବ୍ୟବସାୟ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ଯେତେବେଳେ ନାବାଳିକା ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଆଶା ଗର୍ଭପାତ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଏହି ମାମଲା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ କିଶୋରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ପରିବାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ନାବାଳିକାଙ୍କ ମା ପୋଲିସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ASHA କର୍ମଚାରୀ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଗାଁରୁ ରାଫିଗଞ୍ଜ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଟ୍ରେନିଂ ନାମରେ ଔରଙ୍ଗାବାଦକୁ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ଝିଅ ଭୁଲ କାମ କରୁଥିଲେ, ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ସେ ଝିଅକୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଦେଉଥିଲେ | ପୀଡିତାଙ୍କ ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଠେଲି ହୋଇଥିବାର ସେ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ପରିବାରକୁ ଭେଟିବା ପରେ ପୀଡିତା ନିଜ ପରିବାରକୁ ସବୁ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ପରିବାରର ହୋଶ ଉଡ଼ିଗଲା |

ଏହା ପରେ ପରିବାର ଲୋକ ଉକ୍ତ ଆଶା ଦିଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରାଫିଗଞ୍ଜ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି। ଆଶା କର୍ମୀ ତାଙ୍କୁ ସାଇ ହସ୍ପିଟାଲ ମହାରାଜଗଞ୍ଜ ରାଫିଗଞ୍ଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡେ ଯେ ଝିଅଟି ପାଞ୍ଚ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଅଟେ |

ଆଶା କର୍ମୀ ତାଙ୍କ ଗର୍ଭପାତ ବଟିକା ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥିଲେ, ଏହି ବଟିକା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ପୀଡିତାଙ୍କ ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶା କର୍ମୀ ଏହା ବିଷୟରେ କାହାକୁ କହିଲେ ତାଙ୍କୁ ଜୀବନରୁ ମାରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ, ଏହି ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ସଭାପତି ଆନନ୍ଦ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶା କର୍ମୀ ତଥା ସାଇ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ତଥା କମ୍ପାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଝିଅଟିର ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ 

Leave a Reply

Your email address will not be published.