କେଶ ଝଡିବାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ,ଏହି ଆୟୁର୍ବେଦିକ ସୂତ୍ର ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

କେଶ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଝଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ଟିକିଏ ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଫେରାଇ ଆଣିପାରେ |ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଲୋକମାନଙ୍କର କେଶ ଝଡୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଯୁବକମାନଙ୍କର କେଶ ଝଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ସମୟରେ ଖାଇବା, ପିଇବା ଅଭ୍ୟାସ, ରୁଟିନ୍ ବଦଳାଇବା, କମ୍ ଶୋଇବା ଇତ୍ୟାଦି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କେଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏହି କାରଣ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଝାଡିବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଟିକିଏ ଯତ୍ନ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ପୁଣି ବଢାଇପାରେ | ଆଜିକାଲି କିଛି ଲୋକ କେଶ ଝଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ କେତେକଙ୍କର ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଯଦି ତୁମର କେଶ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପଡୁଛି ଏବଂ ଷ୍ଟପ୍ ନାମ ନେଉନାହିଁ, ତେବେ ତୁମେ ଏହି ଆୟୁର୍ବେଦିକ ସୂତ୍ରକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଜରୁରୀ |

ମେଥି ଏବଂ ଆମଲା ଉଭୟ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ, ଯାହା ସମସ୍ତ କେଶ ସମସ୍ୟାକୁ ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଆମଲା ଏବଂ ମେଥି ପାଣିରେ କେଶ ଧୋଇବା ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେବ | କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମଲା ପାଉଡର କିମ୍ବା ସତେଜ ଆମଲା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ଆମଲା ଶୁଖିଲା ନୁହେଁ | ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ମେଥି ସହଜରେ ମିଳିବ |

ଜାଣନ୍ତୁ ଆମଲା ଏବଂ ମେଥି କାହିଁକି ଜଜୁରୀ |

ମେଥି –
କେଶରେ ପୁରୁଣା ଚମକ ଏବଂ ନୂତନ ଜୀବନ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ମେଥିର ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ମେଥିରେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ନିକୋଟିନିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥାଏ, ଯାହା କେଶ ଝଡିବା ଏବଂ ଚନ୍ଦନରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହା କେଶ ଶୁଷ୍କତା, ଚନ୍ଦାପଣ ଏବଂ କେଶ ଝଡ଼ିବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିଥାଏ |

ଆମଲା
ଆମଲା ଆମ କେଶ ପାଇଁ ଏକ ସୁପରଫୁଡ୍ ଭଳି କାମ କରେ | ଏଥିରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଏହାକୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରାକୃତିକ କେଶ ଝଡ଼ିବା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପଶମ କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ, ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ଏବଂ ଫାଇଟୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ୍ ତ୍ୱଚାରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବୃଦ୍ଧି କରି କେଶ ମୂଳକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ | ଏହା କେଶ ଫାଟିବା ଏବଂ କ୍ଷୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ସାମଗ୍ରୀ -ମେଥି – ୩ ଚାମଚ |
ଶୁଖିଲା ଆମଲା – ୧ ମୁଠି | ପୁଦିନା ପତ୍ର – ୧ ମୁଠି | ପାଣି – ୩-୪ ବଡ ଗ୍ଲାସ ରେ|

ତିଆରି କରିବାର ପଦ୍ଧତି |

ଏକ ପ୍ୟାନ ନେଇ ପୁରା ମେଥି ମଞ୍ଜି, ଶୁଖିଲା ଗୋଲମରିଚ, ସତେଜ ପୁଦିନା ପତ୍ର ଏବଂ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ |ଏହି ପ୍ୟାକ୍କୁ ଘୋଡାଇ ଦିଅ ଏବଂ ତା’ପରେ ରାତିସାରା ଛାଡିଦିଅ | ତା’ପରେ ସକାଳେ ଏହାକୁ ୫ ରୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟମ ତାପରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ | ଯେତେବେଳେ ଏହା ଭଲ ଫୁଟିଥାଏ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଘୋଡାଇ ଥଣ୍ଡା ହେବାକୁ ଛାଡିଦିଅ | ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରି ଏକ ପାତ୍ରରେ ବାହାର କର |

ଏହିପରି କେଶରେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ |

ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ କେଶକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସାମ୍ପୁ କରନ୍ତୁ | ତା’ପରେ କଣ୍ଡିସନର ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ | କେଶରୁ ପାଣିକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଚିପି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ହର୍ବାଲ ପାଣିକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ କେଶରେ ଢାଳନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଏପରି ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶର ଚେରରେ ଭଲରେ ପହଞ୍ଚେ | ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ଜଳ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ କେଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଓଦା ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୫ ରୁ ୨୦ ମିନିଟ୍ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ |ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମକୁ ପୁଣି କେଶ ଧୋଇବାକୁ ପଡିବ, ତାହା ମଧ୍ୟ ସାଧା ପାଣିରେ |

ଏହା ଏକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ସୂତ୍ର ତେଣୁ ଏହାର ଫଳାଫଳ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେୟାର କେୟାର ଉତ୍ପାଦ ଅପେକ୍ଷା ସାମାନ୍ୟ ଧୀର ହୋଇପାରେ | ଆପଣ ଏହାର ଫଳାଫଳ ଦେଖିବେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ପ୍ରାୟ ୭-୮ ସପ୍ତାହ, ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇରୁ ତିନିଥର ବ୍ୟବହାର କରିପାନ୍ତି |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.