ବ୍ୟାୟାମ କଲେ ଏହିଏହି ଉପକାରିତା ମିଳିଥାଏ |

ବ୍ୟାୟାମ ପରେ ଏହି ୫ ଟି ପ୍ରତିକାର କରିଥାଏ | ଏହା ହେଉଛି – ପ୍ରଥମ ଥର ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଜିମ୍ ଯାଆନ୍ତି, ଅଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି, ଗଣ୍ଠି ଏବଂ ମାଂସପେଶୀର ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି, ଶରୀରର ଟିସୁ ଟାଣି ହୋଇ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ | ଏହା ପରେ, କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ଟିସୁ ଆସେ |

ଏହି ନୂତନ ଟିସୁଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତୁମର ମାଂସପେଶୀ ତିଆରି ହୁଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଶୀଘ୍ର ନୂତନ ଟିସୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରିବ |ଉଶୁମପାଣି ପିଅନ୍ତୁ

|ଯଦି ଆପଣ ଶରୀରର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଂଶ କିମ୍ବା ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସେଠାରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ କୋଳି କରିପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମଗ୍ର ଶରୀରରେ ଥାଏ ତେବେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ଏକ ଭଲ ଚିନ୍ତାଧାରା | ଉଷୁମ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ମାଂସପେଶୀକୁ ଆରାମ ଦେଇ ଥାଏ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଶୀଘ୍ର ଉପଶମ ଦେଇଥାଏ |

ବାସ୍ତବରେ, ଗରମ ପାଣିରେ ମାଂସପେଶୀ ଢିଲା ହୋଇଯାଏ | ଏହା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଯାହା ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ମସାଜ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟାୟାମ ନଇଁବା, ବସିବା କିମ୍ବା ଚାଲିବାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ମାଂସପେଶୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯୋଗୁଁ ଏହା ହୋଇଥାଏ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ମସାଜ୍ କରି ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ | ଏହି ଅବଧିରେ, ମସାଜ୍ ସହିତ, କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ତେଲ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ |

ହଲକାସେ ହାତରେ ଏହି ମଜା କରନ୍ତୁ |ଚିନି ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା (ପ୍ରଦାହ) ବୃଦ୍ଧି କରେ ନାହିଁ | ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍, ଦୌଡିବା କିମ୍ବା ମାଂସପେଶୀ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଚିନି (ବିଶୋଧିତ ଚିନି) ପରିମାଣକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ | ତଥାପି, ଆପଣ ପ୍ରାକୃତିକ ଚିନି ଖାଦ୍ୟ ଯେପରିକି ମହୁ, ଗୁଣ୍ଡ, ଫଳ, ଶୁଖିଲା ଫଳ ଖାଇପାରିବେ | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରହିଥାଏ, ଚିନି ବ୍ୟବହାର କରିବା ବନ୍ଦ କରିବା ଭଲ |

ଓମେଗା- ୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍: ଓମେଗା-୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଧାରଣ କରିଥିବା ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ | ସେମାନଙ୍କର ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି | ଏହା ତୁମର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଫୁଲିଯାଏ | ଆଲୁଅ, ବିନ୍ସ, ମାଛ, ସୋୟାବିନ୍, ଫ୍ଲକ୍ସସିଡ୍ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ମଞ୍ଜି ଇତ୍ୟାଦି ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ରେ ଭରପୂର ଅଟେ |ଅତ୍ୟଧିକ ପାଣି ପିଇବା ପରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ଫୁଲା ହେଲେ ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ତୁମର ଶରୀର ନିଜେ ଏହାକୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରେ |

ତଥାପି, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ପ୍ରଚୁର ଜଳ ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳର ପରିମାଣ କମ୍ ହେବ ତେବେ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ହେବ | ଆପଣ ଅନ୍ୟ ତରଳ ଜିନିଷ ଯେପରିକି ରସ, କ୍ଷୀର, ନଡ଼ିଆ ପାଣି ଏବଂ ରସ ଫଳରସ ଇତ୍ୟାଦି ପାଣି ସହିତ ଖାଇପାରିବେ |ଯଦି ଆପଣ ଆମର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାୟାମ ପରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଶୀଘ୍ର ଦୂର ହୋଇଯିବ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.