ଆର୍ମି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି , ଏଥିରେ ଉପକୃତ ହେବେ…

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସାତ ବର୍ଷର ନିରନ୍ତର ସେବାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସର୍ତ୍ତକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯଦି ଜଣେ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ ତେବେ ପରିବାରକୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଓଡିଆ ଫ୍ୟାମିଲି ପେନ୍ସନ୍ (EOFP) ପାଇବାକୁ ପଡିବ।ପରିବାର ପେନସନ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ପାରିବାରିକ ପେନସନ ନିୟମରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାରେ ୭ ବର୍ଷର ନିରନ୍ତର ସେବାର ସର୍ତ୍ତକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି | କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲା |

ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶର ହଜାର ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ। ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ସାମରିକ ପରିବାର ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ଦେଇଛି | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସାତ ବର୍ଷର ନିରନ୍ତର ସେବାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସର୍ତ୍ତକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯଦି ଜଣେ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ ତେବେ ପରିବାରକୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଓଡିଆ ଫ୍ୟାମିଲି ପେନ୍ସନ୍ (EOFP) ପାଇବାକୁ ପଡିବ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ପରିବାରକୁ ସାତ ବର୍ଷର ସେବା ପରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସୋମବାର ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ବିବୃତ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଶେଷ ବେତନର ଅଧା ଅଟେ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଦିନଠାରୁ ପରିବାର ପାଇଁ ଦଶ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା। ପ୍ରକାଶିତ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୧୯ ଠାରୁ ସାତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ସେବାର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସର୍ତ୍ତକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି।

ଯଦି EOFP ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନର ଅଧା ଥିଲା, ତେବେ ସାଧାରଣ ପରିବାର ପେନ୍ସନ୍ (OFP) କୁ ୩୦ପ୍ରତିଶତ ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାର, ଯେଉଁମାନେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଦଶ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସାତ ବର୍ଷ ନିରନ୍ତର ସେବା ସମାପ୍ତ ନକରି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ରୁ EOFP ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ।

ଚାକିରି, ଅବସର, ଅବସର ପରେ ଯଦି ସେବା କର୍ମୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ, ତେବେ EOFP ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଠାରୁ ସାତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିମ୍ବା ଶ୍ରମିକ 67୬୭ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଅଛି | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କ୍ରମାଗତ ସାତ ବର୍ଷ ସେବା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧, ୨୦୧୯ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ସେହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ EOFP ଦିଆଯିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାହିନୀର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ EOFP ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ସାତ ବର୍ଷ ସେବା ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିୟମ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସର୍ତ୍ତକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପୂର୍ବ ବେତନର ୫୦ପ୍ରତିଶତ EOFP ଗଠିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାଧାରଣ ପରିବାର ପେନ୍ସନ୍ (OFP) କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପୂର୍ବ ବେତନର ୩୦ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.