ଏହି 30 ଟି ରୋଗ ଦୂର ହେବ ଗାଇ ଘିଅରେ |ଦେଶୀ ଘିଅର ଉପକାରିତା ଜାଣନ୍ତୁ

ଗାଇ ଘିଅ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇପାରିବ | ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଗାଇର ଘିଅକୁ ଚମତ୍କାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ଏଥିସହ ଗାଈର ଘିଅ ଚର୍ମ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ |

ଗାଈ ଘିଅର ଉପକାରିତା -ମାଇଗ୍ରେନ୍ ହେତୁ ମୁଣ୍ଡର ଅଧା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ଏବଂ ଅନେକ ଥର ଏହା ବାନ୍ତି ହୁଏ | ଯଦିଓ, ଯଦି ଦୁଇ ବୁନ୍ଦା ଗାଈ ର ଦେଶୀ ଘିଅକୁ ନାକରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ମାଇଗ୍ରେନ୍ର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଲ ହୋଇଯାଏ |2. ଗାଈର ଘିକୁ ନାକରେ ରଖି ଆଲର୍ଜି ଦୂର ହୁଏ |3. ନାକ ଶୁଷ୍କତା ଦୂର କରିବାରେ ଦେଶୀ ଗାଈର ଘିଅ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ |4. ଗାଈର ଘିଅକୁ ନାକରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା କର୍ଣ୍ଣର ପରଦା ସିଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ |

ଯେଉଁମାନଙ୍କର କେଶ ବହୁତ ପଡ଼େ, ସେମାନେ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ନାକ ଭିତରେ ଗାଈର ଘିଅ ଲଗାନ୍ତି |6. ନାକରେ ଗାଈ ର ଘିଅ ମିଶାଇ ସ୍ମୃତି ଭଲ ରହିଥାଏ |କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟର ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ, ପ୍ରତିଦିନ ରୁଟିରେ ଗାଈର ଘିଅ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସଂଶୋଧିତ ହେବ |8. ଶିଶୁଟି ଚମକିବା ସମୟରେ ଛାତିରେ ଘିଅ ସହିତ ଶିଶୁକୁ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ |9. ଶରୀରର ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷୀର ଭିତରେ ଗାଈର ଘିଅ ଢାଳି ପିଅନ୍ତୁ |

ଯଦି ହାତ କିମ୍ବା ପାଦରେ ଜଳୁଥିବା ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାର ଅଭିଯୋଗ ଅଛି, ତେବେ ଗାଈର ଘିଅ ସହିତ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ |11. ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ଉତ୍ତାପ ଥାଏ, ଗାଈର ଘି ସହିତ ପାଦକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ, ଶରୀରର ଉତ୍ତାପ ଲୋପ ପାଇବ |12. ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଗାଈର ଘିଅ ଖାଆନ୍ତୁ |13. ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ, ଘିଅ ଖାଇବା ସର୍ବୋତ୍ତମ, ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୋକିଲା ହୁଏ ନାହିଁ |14. ଗାଈ ଘିଅ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଭଲ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ |

ମୁହଁରେ ଦେଶୀ ଘିଅ ଲଗାଇଲେ କୁଞ୍ଚନ କମିଯାଏ ଏବଂ ମୁହଁରେ ଏକ ଚମକ ଦିସିଯାଏ |16. ଦେଶୀ ଗାଈର ଘିଅ ସହିତ କେଶକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ, ଏହା କରି କେଶ ଅଧିକ ଦୃଡ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କେଶ ଝଡ଼ିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ |17. ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଗାଈର ଘିଅ ଖାଆନ୍ତୁ | ଗାଈର ଘିଅ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ଆଖିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ |18. ଯଦି ଚର୍ମରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦାଗ ଥାଏ, ତେବେ ଏଥିରେ ଗାଈର ଘିଅ ଲଗାନ୍ତୁ | ଦାଗ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ |

ଗାଈର ଘିଅ ଖାଇବା ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ |20. ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ ରଖିବାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବାରେ ଗାଈର ଘିଅ ଠିକ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି |21. ପେଟର ନାଭିରେ ଗାଈର ଘିଅ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଓ ଫାଟିଯାଇଥିବା ଓଠକୁ ସିଦ୍ଧ
କରିଥାଏ |22. ଗାଈର ଘିଅକୁ ଜଳିବା ଚିହ୍ନରେ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଳିଯାଇଥିବା ଦାଗ ଭଲ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ |

ପୋଡା ଜଳା ହେଲେ ଅସୁବିଧାରେ ଗାଈର ଘିଅ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳତା ଠିକ୍ ହେବ |24. ଯଦି ଥଣ୍ଡା ଥାଏ, ଗାଈର ଘିଅ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ କଳା ଲଙ୍କା ପାଉଡର ଖାଆନ୍ତୁ | ଥଣ୍ଡା ଠିକ୍ ହେବ |25. ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶରୀର ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇ ଚାମଚ ଘିଅ ଖାଆନ୍ତୁ |26. ପାଗଳାମି ହଟାଇବା ପାଇଁ ଗାଈର ଘିଅକୁ ନାକରେ ପକାନ୍ତୁ |

ଚେହେରାର ଆର୍ଦ୍ରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ, ଶୋଇବା ସମୟରେ ଗାଈର ଘିଅକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ |28. ଯେତେବେଳେ କେଶ ଜୀବନ୍ତ ନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଗାଈର ଘିଅକୁ ଲଗାନ୍ତୁ |29. ଯଦି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଘିକୁ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ସନ୍ତାନ ସୁସ୍ଥ ହୁଏ |30.ମାସିକ ତୁସ୍ରାବରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ, ଏହି ଘିକୁ ଖାଆନ୍ତୁ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.