ଜାଣନ୍ତୁ ପିତୃଶ୍ରାଦ୍ଧ କାହିଁକି ଦିଆଯାଏ, ଦେବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଉପକାର ହୋଇଥାଏ

ଆମର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦେଇ ପୁର୍ନ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରାଯାଇଥାଏ। ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ‘ଶ୍ରଦ୍ଧା ବିଶ୍ଵାସ ରୂପିଣା’ କୁହାଯାଏ। ପିତୃପୁରୁଷକୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧଦେବା ଅର୍ଥ, ଆମେ ଆମର ପିତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆମର ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବାକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଥାଉ | ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷ ଏବଂ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହକୁ ବଜାୟ ରଖନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟର ରେଖା ସର୍ବଦା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କଷ୍ଟ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ |

ପିତୃପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦେଇ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଅଞ୍ଜଳିରେ, ପିତୃ ଲୋକରୁ ପିତୃଦେବ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିବା ଏବଂ ପରିବାର ରୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଭାବନା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ରୂପରେ ପୃଥିବୀକୁ ଆସନ୍ତି | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ପରିବେଷଣରେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ |

ପିତୃଶ୍ରାଦ୍ଧର ମହତ୍ଵ କ’ଣ?

ପିତୃଶ୍ରାଦ୍ଧ ସମୟରେ, ପିନ୍ଦଦାନ ଏବଂ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ, ଯାହା ପିତୃଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିଥାଏ ଏବଂ ପରିବାରକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥାନ୍ତି | ପିତୃଶ୍ରାଦ୍ଧର ସମୟରେ ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ପୂଜାପାଠ କରି ପିଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁମାନେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ନୈବେଦ୍ୟ ଏବଂ ପିଣ୍ଡାଦାନ ଉତ୍ସର୍ଗ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ସେମାନଙ୍କ ଘରେ କିଛି ନା କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମର ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍ |

ପୈତୃକ ଖାଦ୍ୟରେ କ’ଣ ତିଆରି କରିବେ ଏବଂ କଣ କରିବେ ନାହିଁ |

ଶ୍ରାଦ୍ଧ ପାଇଁ ଖୀର ପୁରୀ, ତିଆରି କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଭୋଜନରେ ଖିର ପୁରୀ, ହାଲୱା କିମ୍ବା କିଛି ମିଠା ମଧ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି କି ତୁମର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ଯେଉଁ ଭୋଜନ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ସେ ଦିନ ତାହା ବନାଇ ଭୋଗ ଲଗାଇବା ଉଚିତ | ଏହା ପିତୃପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରେ ଏବଂ ପପୈତୃକ ଘରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁଗ୍ରହ ବଜାୟ ରଖନ୍ତି |ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.