ପୂଜାରେ ନଡ଼ିଆ ଏବଂ ଗୁଆ କାହିଁକି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ କ’ଣ?

ପୂଜାରେ ନଡ଼ିଆ ଏବଂ ସୁପାରୀ କାହିଁକି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ କ’ଣ? ନଡ଼ିଆକୁ ଶ୍ରୀଫଳ କୁହାଯାଏ | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ପୂଜା ପାଠ କିମ୍ବା ଯଜ୍ଞ କରିବା ସମୟରେ ନଡ଼ିଆ ଏବଂ ଗୁଆ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦିଓ ଆମେ ଏକ ନୂଆ ଗାଡି କିଣି ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରୁ, ତେବେ ଆମେ ପ୍ରଥମେ ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗିଥାଉ | ଯେକୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ, ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସେହିଭଳି ଉପାସନାରେ ଗୁଆ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ଵ ରହିଛି | ଜାଗରଣ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ପୂଜା ପାଠରେ ନଡ଼ିଆ ଏବଂ ଗୁଆ କାହିଁକି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ନଡ଼ିଆକୁ ଗଣେଶର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ରଖାଯାଏ | ଯଦି ନଡ଼ିଆ ଏବଂ ଗୁଆ ପୂଜାରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟଟି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ବିନା କରାଯାଇଥାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଗୁଆ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଏହା ଅର୍ଥର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ |

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.