ଯେତେବେଳେ ଯକୃତରେ ମଇଳା ଜମା ହୁଏ, ଶରୀରରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଇଥାଏ,

ସେମାନଙ୍କୁ କେବେବି ଅଣଦେଖା କରେ ନାହିଁ | ଆମର କିଛି ଭୁଲ ଆମ ଯକୃତକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ସେଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ମଇଳା ବାହାରକୁ ଆସିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ଷତି ଯକୃତରେ ହୋଇଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ଅଳସୁଆ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଯକୃତ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଶରୀର ଆମକୁ ଏହାର କିଛି ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ |ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ତୁମେ ବୁଝିପାରିବ ଯେ ତୁମର ଯକୃତରେ ମଇଳା ଜମା ହୋଇଯାଉଛି , ତା’ହେଲେ ସେହି ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଜଣାନ୍ତୁ |

1. ଉପର ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତର ଚାରିପାଖରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବ| ବାସ୍ତବରେ, ସାଧାରଣତ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅତ୍ୟଧିକ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇପାରେ | ଯକୃତ ନିଜେ ଆମ ଶରୀରରୁ ମଇଳା ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଯକୃତରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଶରୀର ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ ଆମେ ଯକୃତର ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ |2. ଯଦି ଯକୃତରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ନିଜେ ଏହାକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଯଦି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ବଢିଯାଏ , ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପକୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ |

ଏହି କାରଣରୁ, ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ତରଳ ପଦାର୍ଥରେ ଜମା ହେବା ଆମ୍ଭ କରେ ସାଧାରଣତ ଯାହା ଫଳରେ ଯକୃତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ |3. ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ଯକୃତରେ ମଇଳା ଜମା ହେବା କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଓଜନ ବଢିବାରେ ଲାଗେ | ଏହା ସହିତ ଶରୀର ଭିତରେ ଥିବା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମଇଳାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବାହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ |

ଯେପରିକି ମଦ୍ୟପାନ, ମିଠା, ଉଚ୍ଚ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ, ପଦାର୍ଥଗୁଡ଼ିକୁ ଖାଇଲେ ଯକୃତ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ହଜମ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଶରୀର ପାଇଁ ଅପରିଷ୍କାର ଅଲଗା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ |4. ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଟେ ଯେ ଯକୃତରେ ଥିବା ମଇଳା ଯୋଗୁଁ ଆପଣ କ୍ଳାନ୍ତ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ, ଯକୃତ କେବଳ ଆମର ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ଅଲଗା କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଯକୃତ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ନକରେ , ତେବେ ଆମେ ଖାଦ୍ୟରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇବା ନାହିଁ, ଏହିପରି ଭାବରେ ଶରୀର କ୍ଳାନ୍ତ ଏବଂ ଅଳସୁଆ ହୋଇଯାଏ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.