୧୯୪୭ ମସିହା ସମୟରେ ଏକ ଟଙ୍କାର ମୁଲ୍ୟ କେତେ ଥିଲା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ !

ସମୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ, ଆମ ଦୁନିଆରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଛି | ଯଦି ଆମେ ଆମ ଭାରତ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ହେବାର ୭୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହୋଇଗଲାଣି। ସେଠାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ଯଦି ଆମେ ଭାରତ ଦେଶର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ।

୧୯୪୭ ରେ ମୁଦ୍ରାର ମୁଲ୍ୟ କେତେ ଥିଲା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

୧୯୪୭ ର ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି | ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ, ଏତେ ମୂଲ୍ୟ ନଥିଲା ଯେ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ବଢାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ | ସେତେବେଳେ ଏକ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟର ଟଙ୍କା, ପାଇସାରେ ଥିଲା | ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ସ୍ବାଧୀନତା ସମୟରେ ଭାରତ ଉପରେ କୌଣସି ବୈଦେଶିକ ଶାସନ ନଥିଲା । ସ୍ୱାଧୀନତା ସମୟରେ ଏକ ଡଲାରର ମୂଲ୍ୟ ₹ ୧ ଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ ଟଙ୍କା ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା ଯେ ଚିଲାରରେ ଦୈନଦିନ ଜିନିଷ କିଣାଯାଇଥିଲା |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମୂଲ୍ୟ!କ୍ଷୀର – ୧୨ ପଇସା / l
ଚାଉଳ – ୬୫ ପଇସା / କି.ଗ୍ରା
ଗହମ – ୨୬ ପଇସା / କି.ଗ୍ରା
ଚିନି – ୫୭ ପଇସା / କି.ଗ୍ରା
ପେଟ୍ରୋଲ – ୨୭ ପଇସା /
କିରୋସିନି -୨୩ ପଇସା / |
ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମୁମ୍ବାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିମାନ ଭଡା – ପ୍ରତି ୧୪୦ ଡଲାର |
ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ମୁମ୍ବାଇ ବିମାନ ଯାତ୍ରା – ₹ ୧୮ |
ଘୋଡା-କାର୍ଟ – ୧ ମିଲ୍ /ସୁନା – ₹ ୮୮ / ଦଶ ଗ୍ରାମ |
ରେଡିଓ – ₹ ୧୦୦ ରେନକୋଟ୍ – ₹ ୩ ରୁ ₹ ୪ |
ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଟିକେଟ୍ – ୩୦ ପଇସା |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.