ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡିକ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଏହି ଜୀବନଶୈଳୀରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେବେ ଅସୁସ୍ଥ ହୁଏ, କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, କାରଣ ଏଭଳି ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ, ଦୁଇ ମିନିଟ୍ ବିଶ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ସାବଧାନ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ରହିପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |ହୃଦଘାତ ହେଉଛି ଏକ ଅବସ୍ଥା ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଧମନୀ ଅବରୋଧ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଶୀଘ୍ର ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ ହୃଦୟର ମାଂସପେଶୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଯାହା ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଆକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇଥାଏ |

ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା |ଯଦି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ନକରି ଥକ୍କା ଲାଗେ, ତେବେ ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ହୃଦଘାତ ଅଛି | ଅନେକ ଥର, ଭଲ ନିଦ ହେବା ପରେ, ଅଳସୁଆତା ଏବଂ ଥକାପଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି |ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା-ଯଦି ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ହୃଦୟର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ବିଫଳତା ହେତୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଫୁସଫୁସରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ, ଯାହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାକୁ କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ |

ଛାତି ଅସୁବିଧା |ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଛାତି ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ହୃଦଘାତ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷଣ | ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦଘାତର ଶିକାର କରିପାରେ |ବାହୁର ଦୁର୍ବଳତା -ଯଦି ତୁମର ହୃଦୟ ଯଥେଷ୍ଟ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇବ ନାହିଁ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ | ଯେତେବେଳେ ଏହା ଘଟେ, ତୁମର ହୃଦୟ, ମେରୁଦଣ୍ଡ ଏବଂ ବାହୁ ସହିତ ଜଡିତ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ, ଯାହା ତୁମର ବାହୁରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.