ହିମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ଅଭାବ ହେଲେ ଶରୀର ଏହି, ୩ ଟି ସଂକେତ ଦେଇଥାଏ।

ଆଜିର ସମୟରେ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି | ଯେଉଁମାନଙ୍କ ର ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବଦେଖାଯାଇ ଥାଏ | ସଠିକ୍ ସୂଚନାର ଅଭାବ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଯେ ଏହାର ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ ଅଛି | ଆଜି, ଆମେ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ ଶରୀରର ଏପରି କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଯାହା ହେମୋଗ୍ଲୋବିନରେ ଅଭାବ | ଏହି ରୋଗର ଚିହ୍ନକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା

ମୁହଁ ଫୁଲିଯିବା: ଯଦି ସକାଳେ କାହାର ମୁହଁରେ ଫୁଲା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ | ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ସହିତ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଚିହ୍ନକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |2 ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା : ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କର ହଠାତ୍ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ | ବାନ୍ତି ଭଳି ଅନୁଭବ କରିବା ସହିତ ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ଅଭାବ ହେତୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଚିହ୍ନକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ |

ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ତେଣୁ, ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଅନୁଚିତି ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ |3. ଚର୍ମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଚର୍ମ ରଙ୍ଗ ବଦଳିଯାଏ | ଚର୍ମ ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ ରହିଛି | ଏହି ଚର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଏପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟେ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପ୍ରତିଦିନ ଭିଟାମିନ -ଡି – ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ଯାହା ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଶରୀର ସବୁବେଳ ଭଲ; ରେ ରହିବ ଏବାଂ ଆପଣ ଦେହ ଭଲ୍ଲରେ ରହିଲେ ଆପଣ ଖୁସିରେ ରହିବେ ।


ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.