ଜାଣନ୍ତୁ : ବ୍ରଣ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର।

ବନ୍ଧୁମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ, ସେ ପୁଅ ହେଉ କି ଝିଅ, ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା କ୍ରିମ୍, ଫେସ୍ ୱାଶ୍ ଏବଂ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କୌଣସି ଲାଭ ହୋଇନଥାଏ | ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆଜି ଆମେ ବ୍ରଣ ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା, ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ସହଜରେ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରୁ ପିମ୍ପଲ୍ ଅପସାରଣ କରିପାରିବେ, ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ବେକିଂ ସୋଡାର ବ୍ୟବହାର ଜାଣନ୍ତୁ :-
ବ୍ରଣ ପାଇଁ ବେକିଂ ସୋଡା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ବ୍ରଣକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ବେକିଂ ସୋଡା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ, ଏକ ଚାମଚ ବେକିଂ ସୋଡାକୁ ଦୁଇ ଚାମଚ ଗୋଲାପ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଏକ ବ୍ରଣ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ଵାରାରା ପିମ୍ପଲ୍ ବ ବ୍ରଣ ଦୁର ହୋଇଯିବ |

ଟୁଥପେଷ୍ଟର ବ୍ୟବହାର ଜାଣନ୍ତୁ :-
ବନ୍ଧୁଗଣ, ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ପିମ୍ପଲ୍(ବ୍ରଣ) ଦୂର କରିବାରେ ଟୁଥ୍ ପେଷ୍ଟ କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ବନ୍ଧୁଗଣ, ଟୁଥପେଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ଵାରା ପିମ୍ପଲ୍ ଦୁର ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଏଥିରେ ଉପକାରୀ ଉପାଦାନ ଥାଏ | ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳେ ଉଠନ୍ତୁ | ପ୍ରାୟ ୮ରୁ ୧୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ବ୍ରଣ ଦୁର ହୋଇଥାଏ |

ବରଫ ବ୍ୟବହାର:-ବରଫର ବ୍ୟବହାର ବ୍ରଣରୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ, ଏଥିରେ ତ୍ୱଚାକୁ ପୋଷଣ କରୁଥିବା ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଯାହା ବ୍ରଣ ରୋକିଥାଏ ଏବଂ ମୁହଁକୁ ଚମକାଇଥାଏ |

ଅଣ୍ଡାର ବ୍ୟବହାର :-
ଅଣ୍ଡାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଆନିମୋ ଏସିଡ୍ ଥାଏ, ଯାହା ପିମ୍ପଲ୍ ଉପଶମ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ ଅଂଶକୁ ବ୍ୟବହାର କଲେ ବ୍ରଣ ଦୁର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଚେହେରାକୁ ଚମକାଇଥାଏ |ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଆପଣ ବ୍ରଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଥରେ ଏହି ଟିପ୍ସ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.