ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ରକ୍ତଚାପ କେତେ ହେବା ଉଚିତ୍ ଜାଣନ୍ତୁ |

ହେଲ୍ଥ ଡେସ୍କ: ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଆଜିର ଦିନରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ | କିଛି ଲୋକଙ୍କର ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମାନବ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଆଜି ଆମେ ସଠିକ୍ ରକ୍ତଚାପ ବିଷୟରେ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ, ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ମଣିଷର ରକ୍ତଚାପ କେତେ ହେବା ଉଚିତ୍ | ସମସ୍ତଙ୍କର ଏହା ବିଷୟରେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ରହିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନେ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ରକ୍ତଚାପ କେତେ ହେବା ଉଚିତ୍ |

20 ରୁ 25 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏକ ସୁସ୍ଥ ପୁରୁଷର ରକ୍ତଚାପ ଯାହାର ବୟସ 20 ରୁ 25 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ | ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ହେଉଛି 120/80 | ତେଣୁ ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ମହିଳାଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ହେଉଛି 120/75 | ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା କିମ୍ବା ପୁରୁଷଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍, ତେବେ ଯେକୌଣସି ବଡ଼ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହେବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ | 26 ରୁ 30 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, 26 ରୁ 30 ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ 120/80 ଥାଏ | ଯଦି ମହିଳା କିମ୍ବା ପୁରୁଷଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତଚାପ ବଢିଯାଏ କିମ୍ବା କମିଯାଏ | ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବ ନାହିଁ।31 ରୁ 35 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ ଯାହାକି 31 ରୁ 35 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ | ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ହେଉଛି 122/82 | ଯଦି ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍, ଶରୀରରେ ରକ୍ତଚାପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଥାଏ | ତେଣୁ ସମସ୍ତ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ |36 ରୁ 39 ବର୍ଷ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବୟସ 36 ରୁ 39 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ | ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ 123/82 ହେବା ଉଚିତ୍ |

ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ, ଶରୀରରେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ଏବଂ କମ୍ ଥିବାବେଳେ ନିମ୍ନ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ତେଣୁ, ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର ଏହା ବିଷୟରେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପକୁ ସମୟ ସମୟରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ |40 ରୁ 50 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଯଦି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ବୟସ 40 ରୁ 50 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥାଏ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ରକ୍ତଚାପ 127/84 ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁରୁଷର ରକ୍ତଚାପ 126/84 ହେବା ଉଚିତ | ଯଦି ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍, ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ | ଏହାକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ଭାବରେ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

କାହିଁକି ରକ୍ତଚାପ ରୋଗ ମଣିଷ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ |60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବୟସ 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତଚାପ 135/88 ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ସାଧାରଣ ରକ୍ତଚାପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍, ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ, ସବୁ ବୟସର ଲୋକମାନେ ଭଲ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ରକ୍ତଚାପ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିପାରିବ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.