ଭୋଜନ ସହିତ ସାଲାଟ ଖାଇଲେ ଏହି ଲାଭ ମିଳିଥାଏ, ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ |

ଆଜିକାଲି, ଘରେ କିମ୍ବା ହୋଟେଲରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାବେଳେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାଲାଡ ଖାଇବାକୁ ପାଇଥାଉ | ଏହା ଆମକୁ ବହୁତ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ପେଟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ | ଏହି ସାଲାଡରେ ଅନେକ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ଅଛି ଯାହା ଆମକୁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ | ସତେଜ ଲେଥୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | କଞ୍ଚା ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗେ | ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ସାଲାଡ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ହୋଇଥାଏ | ତେବେ ଏହାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ହଜମ ଠିକ ରଖେ – ଯଦି ଆପଣ ସାଲାଡରେ କାକୁଡି, କାକୁଡି, ମୂଳା ଇତ୍ୟାଦି ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖେ | ଯଦି ଆପଣ କାକୁଡି ସହିତ ପୋଦିନା ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ,ସଠିକି ସମୟରେ ଏହା ହଜମ ହେବା ପାଇଁ ହାଲକା ଏବଂ ରଙ୍ଗୀନ ଚମକକୁ ବାହାର କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଦୁଇଟିକୁ ମିଶାଇ ଶରୀର ଭଲ ଭାବରେ ଡିଟକ୍ସାଇଫ୍ କରିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଦେଇଥାଏ |

ଭୋକକୁ ରୋକିଥାଏ – ଯଦି ତୁମେ ସବୁବେଳେ ମିଠା ଖାଇବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରୁଛ, ତେବେ କାଣ୍ଡ କିମ୍ବା ଚକୋଲେଟ୍ ବଦଳରେ ଫଳ ସାଲାଡ ଖାଅ | ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଭୋକକୁ ଶାନ୍ତ କରିବ ନାହିଁ, ଏହାର ସ୍ୱାଦ ମଧ୍ୟ ସତେଜ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ପଠାଇବ |

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି – ସାଲାଡରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ଭରପୂର ଅଟେ | ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍, ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା, ଆଇରନ ଅବଶୋଷଣ, ସୁସ୍ଥ ହାଡ, ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା, କ୍ଷତ ଭଲ କରିବା ଏବଂ ରକ୍ତ ମୋଟା ହେବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହା ସହିତ ସାଲାଡରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ |

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରେ – ସାଲାଡରେ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ | ସାଲାଡରେ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ଏବଂ ଆଭୋକାଡୋ ପରି ଫଳ ଏବଂ ଭଲ ଚର୍ବି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଶରୀରକୁ ଆଇରନ ଲିକୋପିନ୍, ଲୁଟିନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ – ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଥାଏ | ସାଲାଡ ଆମ ଖାଦ୍ୟରେ ଫାଇବରର ପରିମାଣ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ | ଭୋଜନ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ଫାଇବର ଡାଏଟ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.