ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଏହି ଭୁଲଗୁଡ଼ିକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ସ୍ୱାମୀ ଉପରେ ବିପଦ ଆସିପାରେ ।

ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ବିବାହିତା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ସିନ୍ଦୁର ଏକ ବିବାହିତା ନାରୀର ସଙ୍କେତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ଏବଂ ସୁଖ ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସମୟରେ ଅନେକ ମହିଳା କିଛି ଭୁଲ କରନ୍ତି |

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଭୁଲ ଉପାୟରେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସିନ୍ଦୁର ସର୍ବଦା ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍, ନଚେତ୍ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବିବାହିତ ଜୀବନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ତଥାପି, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

ସିନ୍ଦୁର କିପରି ପ୍ରୟୋଗ କରିବେ:

ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ତୁମେ ବିବାହିତ, ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସମୟରେ ସର୍ବଦା ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ମାତା ପାର୍ବତୀ ଅବିଭକ୍ତ ଶୁଭକାମନାକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି |

କପାଳରେ ସିନ୍ଦୁର ଲୁଚାନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ଆଜିର ଫ୍ୟାଶନ୍ ଯୁଗରେ, ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ସେମାନଙ୍କର ମୁଣ୍ଡର ସିନ୍ଦୁର କୁ ଲୁଚାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଦୌ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡର ସିନ୍ଦୁର ଲୁଚାଇବା ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ନୁହେଁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ ସୁନ୍ଦର ସ୍ତ୍ରୀର ମୁଣ୍ଡରେ ସିନ୍ଦୁର ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ | କୁହାଯାଏ ଯେ ସିନ୍ଦୁର ଲୁଚାଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସମ୍ମାନ କମିଯାଏ।

ସିନ୍ଦୁର ଛୋଟ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଲମ୍ବା ସିନ୍ଦୁର ଲାଗନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସ୍ୱାମୀ ସବୁଆଡେ ସମ୍ମାନ ପାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ କଦାପି ଛୋଟ ସିନ୍ଦୁର ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ନାକର ସିଧାରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାନ୍ତୁ |

ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ନାକର ସିଧାରେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ | ବଙ୍କା ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ଖରାପ କରିଦିଏ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଯଦି ଜଣେ ବିବାହିତ ମହିଳା ବଙ୍କା ଉଠୁଥିବା ସିନ୍ଦୁର ଲଗାନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସର୍ବଦା କିଛି ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥାନ୍ତି | ଆଚ୍ଛା, ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ସିଧା ଧାଡିରେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କର |

ପ୍ରତିଦିନ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ:

କାର୍ଯ୍ୟରତ ମହିଳା କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟରତ ମହିଳାମାନେ ବେଳେବେଳେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ଚାଣ୍ଡରେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦିନ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ବଢିଥାଏ | ତେଣୁ, ପ୍ରତିଦିନ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ |

ସ୍ନାନ ନକରି ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ସର୍ବଦା ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ ଯାହାକି ଗାଧୋଇବା ବିନା ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ତୁମର ସିନ୍ଦୁରକୁ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ସେୟାର କର ନାହିଁ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରେମ ବିଭାଜିତ ହୁଏ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ଘୃଣା ଏବଂ ଭୁଲ ବୁଝାମଣା ବଢି ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ।

ପଡିଯାଇଥିବା ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ଅନେକ ଥର ଅଛି ଯେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସମୟରେ ସିନ୍ଦୁର ଭୂମିରେ ପଡେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନେକ ମହିଳା ସେହି ସିନ୍ଦୂରକୁ ଉଠାଇ ବାକ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ଏହାକୁ ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି ଏହା କେବେ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପଡିଯାଇଥିବା ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଖରାପ ଅଟେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ସିନ୍ଦୁର ଥରେ ପଡ଼େ, ଏହା ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ ଏହାକୁ ଲଗାଇବା ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ |

ବେଳେ ବେଳେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ହାତରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାନ୍ତୁ:

ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ସପ୍ତାହରେ ଅନ୍ତତଃ ଥରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ହାତରୁ ସିନ୍ଦୁର ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି | ସାଧାରଣତଃ, ସ୍ୱାମୀ କେବଳ ବିବାହ ଦିନ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାଇଥାଏ ଏବଂ ବିବାହ ପରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ହାତରେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ବେଳେବେଳେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ହାତରେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.