ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜିମ ଜିବାକୁ ପଡିବନି |

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ପାଞ୍ଚଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉପକୃତ ହୁଏ | ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ସାହାଯ୍ୟରେ ଅନେକ ରୋଗ ଶରୀରରୁ ଦୂରରେ ରହିପାରିବ | ତେଣୁ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କ’ଣ ଏବଂ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ, ଏହା ଏହିପରି ଜଣାଶୁଣା |

ଉଷୁମ ପାଣି : ଗରମ ଜଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ପେଟ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଥାଏ | ଏଥିସହ, ଉଷୁମ ପାଣି ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ପେଟରେ ସଂରକ୍ଷିତ ଚର୍ବିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ସଫା ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଉଠନ୍ତୁ ଏବଂ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ |

କିସମିସ୍ : କିସମିସ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଓଦା କିସମିସ୍ ଖାଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ନାହିଁ | ବାସ୍ତବରେ କିସମିସ୍ ଭିତରେ ବହୁତ ପରିମାଣର ଆଇରନ ଅଛି, ଯାହା ରକ୍ତ ବଢାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କିସମିସ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଶକ୍ତି ଠିକ୍ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀର ସହଜରେ ଥକିଯାଏ ନାହିଁ | କିସମିସ୍ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ପାଣିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ | କିସମିସ୍ ସକାଳୁ ଫୁଲିଯିବ | ସକାଳେ ଏହି ପାଣି ବାହାର କରି କିସମିସ୍ ଖାଆନ୍ତୁ | ତଥାପି, ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଏବଂ PCOD ରେ ପୀଡିତ ମହିଳାମାନେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ବାଦାମ : ବାଦାମ ଖାଇବା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ବାଦାମ ଖାଇବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଅତି କମରେ ୫ ରୁ ୧୦ ଭିଜାଇଥିବା ବାଦାମ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଶୀଘ୍ର କାମ କରିବ ଏବଂ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ପାଇବ | ତଥାପି, ବାଦାମର ଚୋପା ବାହାର କରିବା ପରେ ଖାଆନ୍ତୁ | ବାସ୍ତବରେ, ବାଦାମ ଚୋପା ରେ ଟେନିନ୍ ନାମକ ଏକ ଉପାଦାନ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ଶୋଷିବାରେ ରୋକିଥାଏ |

ପପେୟା : ପେପର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ | ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପେପର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟକୁ ସଠିକ୍ ସଫା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ସେମାନେ ପେପର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଗ୍ୟାସ ଖାଇବା ପିଟା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ପାଇଥାଏ |

ଲେମ୍ବୁ : ଲେମ୍ବୁ ପିଇବା ପେଟକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ | ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଆପଣ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଲେମ୍ବୁ ପିଅନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହି ପାଣିରେ ମହୁ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ | ତଥାପି, ଚିନି ରୋଗୀଙ୍କ ସହିତ ଲେମ୍ବୁରେ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ସକାଳର ଖାଦ୍ୟରେ ଉପରୋକ୍ତ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ |ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.