ଶରୀରରେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି 5 ଟି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତାହା କଣ ଜାଣନ୍ତୁ |

ଆଜି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗରେ ପୀଡିତ | ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ | ଆଜି ଆମେ ଶରୀରର ଏପରି କିଛି ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଜାଣାଇବୁ ଯାହା ଯକ୍ଷ୍ମାର ଲକ୍ଷଣ | ଯଦି ତୁମର ଶରୀର ଏପରି ସୂଚନା ଦିଏ ତୁମେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ |ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ଯେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀର ଏହି 5 ଟି ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ ।

ଥାକଶାନ୍, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥକ୍କାପଣ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଶରୀର କ୍ଳାନ୍ତ, କ୍ଳାନ୍ତ ଏବଂ ଶକ୍ତିହୀନ ଅନୁଭବ କରେ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଶରୀରର ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ହୋଇପାରେ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଖରାପ କରିପାରେ | ଶରୀରର ଏହି ଚିହ୍ନକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ଭଲ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ, ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରର ଓଜନ ହଠାତ୍ କମିଯାଏ ଏବଂ ମାନବ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରରେ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରର ଓଜନ ହଠାତ୍ କମିଯାଏ ତେବେ ଶରୀରର ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ହୋଇପାରେ | ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

କାଶ ହେବା, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କ୍ରମାଗତ କାଶ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ରକ୍ତ କାଶ ହୁଏ, ତେବେ ଶରୀରର ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ହୋଇପାରେ | ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଶରୀରର ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖୁଛ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଏବଂ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗର ହୋଇପାରେ | ଏହି ଶରୀରର ଚିହ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦ ଜନକ | ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରରେ ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଅସ୍ଥିରତା, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ଅସ୍ଥିରତା ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ଏବଂ ହଠାତ୍ ରାତିରେ ଶରୀର ଝାଳବା ହାରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଶରୀରରେ ବିରକ୍ତିକର ଭାବନା ଜନ୍ମ ହୁଏ, ତେବେ ଶରୀରର ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡ଼ିକ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗ ହୋଇପାରେ | ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.