କ୍ରିକେଟର ରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ! ଜାଣନ୍ତୁ କୋଉଯାଏ ପାଠ ପଢ଼ିଛନ୍ତି ଲାଲୁଙ୍କ ପୁଅ

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ନିଉଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ। ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ,ବିଜେପି ର ମୋଦି ଏବଂ ନୀତିଶ କୁମାର ଙ୍କ ଉପରେ ତାତିକି ଅଛନ୍ତି ବିହାରର ଜନତା ଯାହା କି ଏକ୍ସଜିଟ ପୋଲ ରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏକ୍ସଜିଟ ପୋଲ ସୁଚାଉଛି ଯେ ନୀତିସ କୁମାର ଏବଂ ମୋଦି ଏବର୍ଷ ବିହାର ରେ ହାରିବେ ଏବଂ ଲାଲୁ ଙ୍କ ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବେ ଦେଖାଯାଏ।ତେଜସ୍ୱୀ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା – ବିହାର ରାଜନୀତିର ଶିକ୍ଷିତ ଖେଳାଳି ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ କେତେ ଶିକ୍ଷିତ।

ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ 10 ନଭେମ୍ବର 1989 ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କ୍ରିକେଟର ଠାରୁ ରାଜନୀତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସେ ଲେଖାରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁ ପଛରେ ଥିଲେ। ସେ 2015 ରେ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଧରି ନୀତୀଶ କୁମାର ସରକାରରେ ବିହାରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଜଣେ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ତଥା ଦେଶର ସର୍ବ କନିଷ୍ଠ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି।

ଆରଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ସାନପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ 26 ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିହାରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ଶ୍ରେୟ ମିଳିଛି। ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତରେ ଥିଲେ। ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫିରେ ସେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।

ସେ 2008 ରୁ 2012 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ଦଳର ଅଂଶ ଥିଲେ, ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଡେୟାରଡେଭିଲ୍ସ ଦଳରେ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଆଇପିଏଲରେ ଗୋଟିଏ ବି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିତା ନିଜେ ଗୃହରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାଷଣ ଦେଇ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋ ପୁଅ ତେଜସ୍ୱୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ, କିନ୍ତୁ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କେବଳ ପାଣି ବୋତଲ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ।

ଯଦି ଆମେ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ କହିବୁ, ତେଜାଶୱି ତାଙ୍କ ପିତା ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ସହ ଅଧ୍ୟୟନ ଲେଖିବାରେ ବହୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି। ଲାଲୁ ଯାଦବ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିବାବେଳେ ତେଜସ୍ୱୀ କେବଳ ନବମ ପାସ୍ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡିଛନ୍ତି। ତେବେ କ୍ରିକେଟରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବା ପାଇଁ ସେ ଅଧ୍ୟୟନ ଛାଡିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଭାଇ ତେଜ ପ୍ରତାପ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱାଦଶରେ ଅଛନ୍ତି।ଯଦିଓ ସେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ ଆଗରେ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ରାଜନୀତିର କୌଶଳ ପାଇଛନ୍ତି। ତେଜସ୍ୱୀ ଜଣେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ବକ୍ତା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଯିଏ ନିଜର ଯୁକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ନୀରବ କରିବାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ।

ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ପରେ ତେଜସ୍ୱୀ ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ସବୁଠାରୁ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ନାମ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ସହଭାଗୀ ପ୍ରକୃତିରେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାରେ ବହୁତ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି।ଏଥର ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ନିଜ ଦଳର କମାଣ୍ଡକୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିଛନ୍ତି।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.