ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା କାଗଜ କପରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଗରମ ପାନୀୟ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, 07 ନଭେମ୍ବର – ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଆଇଟି) ଖଡଗପୁରର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ଯେ ଚା ’ପିଇବା ଏବଂ ଅନେକ ଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ପେପର କପ୍ କାଗଜ କାରଣରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦ ଜନକ ଅଟେ । ଭିତରେ ବ୍ୟବହୃତ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡ଼ିକରେ ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିପଦ ଜ୍ଜନକ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକର ଉପସ୍ଥିତି ଅଛି | ଦେଶରେ ଏହି ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାରର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ତଥା ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଫେସର ଡ଼ ସୁଧା ଗୋୟଲ ଏବଂ ପରିବେଶ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ

ଏବଂ ପରିଚାଳନା ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଗବେଷକ ବେଦ ପ୍ରକାଶ ରଂଜନ ଏବଂ ଅନୁଜା ଜୋସେଫ କହିଛନ୍ତି ଯେ 15 ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଗରମ ପାଣି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାନୀୟର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ସ୍ତର ତରଳିଯାଏ | ପ୍ରଫେସର ସୁଧା ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ କାଗଜ କପରେ ରଖାଯାଇଥିବା 100 ମିଲି ମିଟର ଗରମ ତରଳ 25,000 ମାଇକ୍ରୋନ ଆକାର (10 ମାଇକ୍ରନରୁ 1000 ମାଇକ୍ରୋନ) ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କଣିକା ଛାଡିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମୋଟ 15 ମିନିଟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ।

ଏହିପରି ଯଦି ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ ତିନି କପ୍ ଚା କିମ୍ବା କଫି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମାନବ ଆଖିରେ ଅଦୃଶ୍ୟ 75,000 କ୍ଷୁଦ୍ର ମାଇକ୍ରୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣିକା ଗିଳି ଦିଅନ୍ତି | ‘ପ୍ରୋ। 15 ମିନିଟର ସମୟ ଫ୍ରେମକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସର୍ଭେରେ ଉତ୍ତରଦାତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କପରେ ଚା କିମ୍ବା କଫି 15 ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ପିଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଆଧାର କରି, ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା |

ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ବ୍ୟତୀତ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଗଲା ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାନୀୟ ଏହାର ପରିବେଶ ତାପମାତ୍ରା ସହିତ ସୁସଙ୍ଗତ ହୋଇଗଲା | ଏହି ମାଇକ୍ରୋ-ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଆୟନଗୁଡିକ ବିଷାକ୍ତ ଭାରୀ ଧାତୁରେ ବାହକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି, ଯେପରିକି ପାଲାଡିୟମ୍, କ୍ରୋମିୟମ୍, ଏବଂ କ୍ୟାଡମିୟମ୍ ଭଳି କାର୍ବୋନିକ ଜୌଗିକ ଏବଂ ସେହିଭଳି କାର୍ବୋନିକ ଯୌଗିକରେ ଯାହା ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଜଳରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ହୁଏ ନାହିଁ |

ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ମାନବ ଶରୀରରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରନ୍ତି | ଆଇଆଇଟି ଖରାଗପୁରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଡ। ବିରେନ୍ଦର କେ ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଦେଖିବା ଜରୁରୀ ଯେ ସେହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ପ୍ରଦୂଷକ ନୁହେଁ ଏବଂ ପରିବେଶ ପାଇଁ ବିପଦ ଜନକ ନୁହେଁ। ଆମେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଏବଂ କାଚ ତିଆରି କରିଛୁ ।

ଉତ୍ପାଦିତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ କାଗଜ ଦ୍ରବ୍ୟ ସହିତ ବଦଳାଇବା ତତ୍ପର ଥିଲାବେଳେ ଇକୋ-ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ଉତ୍ପାଦ ଖୋଜିବା ଆମର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା | ଭାରତ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ସ୍ଥାୟୀ ଜୀବନ ଶୈଳୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ଦେଶ ହୋଇଥାଇପାରେ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ସମୟ ଆସିଛି | ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଆମର ଅତୀତର ଅନୁଭୂତିରୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡିବ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.