ସାବଧାନ, କ୍ଷୀର ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ନଚେତ ହୋଇପାରେ ପେଟ ସମସ୍ୟା ।

କ୍ଷୀର ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ଖଟା ଫଳ ଆଦୌଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି ଆପଣ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ଖାଇବା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବାନ୍ତି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏହା ସହିତ ପେଟରେ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ମୂଳା : ମୂଳା ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କ୍ଷୀର ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ମୂଳରୁ ତିଆରି ଜିନିଷ ଖାଇବା ପରେ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ | କ୍ଷୀର ଏବଂ କଦଳୀ ଥଣ୍ଡା | ଏହାକୁ ଗରମ ଜିନିଷ ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଏହି ସମୟରେ ମାଛର ତାପମାତ୍ରା ବହୁତ ଗରମ ଅଟେ | ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ଷୀର ପିଇବା ପରେ ହଠାତ୍ ମାଛ ଖାଏ, ତେବେ ସେ ଏପରି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା 80 ପ୍ରତିଶତ ବଢିଥାଏ, ତେଣୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷୀର ପିଇବା ସମୟରେ ମାଛ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | କ୍ଷୀରରେ ଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ |

ଏସବୁ ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀର କ୍ଷୀରରେ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ବିକାଶ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗେ |କ୍ଷୀର କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ପୂରଣ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପଦାର୍ଥ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | କ୍ଷୀରରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ, ପ୍ରୋଟିନ୍, ସୁସ୍ଥ ଚର୍ବି ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ସହିତ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ଷୀରରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ | କ୍ଷୀର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାଂସପେଶୀ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ପରେ ମାଂସପେଶୀ ମରାମତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ | କ୍ଷୀରରେ ଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଡି, ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.