ଦାନ୍ତର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଥିଲେ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆପଣାନ୍ତୁ |

ତେଣୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ପ୍ରାୟତଃ ଦାନ୍ତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ କିମ୍ବା ହଠାତ୍ ଦାନ୍ତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ | ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଯାହା ସହିତ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଚତୁର୍ଥ ଚାମଚ ଆସଫୋଏଟିଡା ନେବାକୁ ପଡିବ | ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ନେଇ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଏହାର ରସ ବାହାର କରନ୍ତୁ | ଏହି ରସରେ ଆସାଫୋଏଟିଡାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ସମାଧାନରେ ଟିକେ କପା ଭିଜାଇ ଫୋହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ |

ଏହି ଫଏଲ୍ କୁ ସେହି ଦାନ୍ତରେ ପଛକୁ ଓ ଗୁଡ଼ାଇ ଦିଅ | ଆସାଫୋଏଟିଡା କେବଳ ପେଟକୁ ସଫା କରିବା ଏବଂ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ କାମ କରେ ନାହିଁ, ମୂଳରୁ ଦାନ୍ତ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ହଠାତ୍ ଦାନ୍ତରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାର ଏକ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ ନେଇ ଦାନ୍ତ ଉପରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଟିର ସ୍ୱାଦକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ |

କିନ୍ତୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ମୁକ୍ତ କରିବ | ଲୋଡିଂ ଏକ କପ୍ ପାଣିରେ ଦୁଇରୁ ତିନି ପିଞ୍ଚ ଆସାଫେଟିଡା ମିଶାନ୍ତୁ, ସମାନ ପରିମାଣର ପଥର ଲୁଣ ମିଶାଇ ପାଣିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଜଳକୁ ଉଷୁମ କରି ସେଥିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଧୋଇବାବେଳେ ଏହି ପାଣିକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ପାଟିରେ ରଖନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ଔଷଧର ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ଉପରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା, ତୁମର ଫୁଲା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବହୁତ ପରିମାଣରେ ଆରାମ ପାଇବ |

ଯଦି ସାମାନ୍ୟ ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ କିମ୍ବା ଦାନ୍ତ ଘଷୁଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ତଳେ ଏକ ଲବଙ୍ଗ ରଖନ୍ତୁ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଯଦି ଆପଣ ପାଣି ପିଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଉଷୁମ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଯିବ | ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଲବଙ୍ଗର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଛି | ଏହା ସହିତ ଲବଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ପୋକକୁ ମାରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.