ଶୀତଦିନେ ଗରମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା କେତେ କ୍ଷତିକାରକ, ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ |

ଶୀତ ଋତୁ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ବହୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି | ଶୀତରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଉଷୁମ ପୋଷାକ ଏବଂ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରୁ | ଏହି କ୍ରମରେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଗରମ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରୁ | ଶୀତ ଋତୁରେ କୌଣସି ଘର ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଗରମ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଅଧିକ ଗରମ ପାଣିରେ କିମ୍ବା ଗରମ ପାଣିରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗାଧୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ତେଣୁ, ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗରମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଏପରି କିଛି ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ-ଉର୍ବରତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରନ୍ତୁ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଗରମ ପାଣି ସ୍ନାନ କରିବା 30 ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମନୁଷ୍ୟର ଉର୍ବରତା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ତେଣୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେମାନେ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବାଥଟବରେ ଗରମ ପାଣି ରଖିବା କିମ୍ବା ଗାଧୋଇବା ଆଦୌ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇନଥାଏ |

ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆଲର୍ଜି ହେବାର ଆଶଙ୍କା | ଆପଣ ହୁଏତ ସଚେତନ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗରମ ପାଣି ସହିତ ନିରନ୍ତର ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆଲର୍ଜି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଗରମ ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଏହା ଚର୍ମର ପ୍ରାକୃତିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ହରାଇଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଖରାପ କରିଥାଏ |

ଯାହା ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆଲର୍ଜି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ | ଅଳସୁଆ କରିପାରେ |ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗରମ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସକାଳେ ଗରମ ପାଣି ସହିତ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଏତେ ଆରାମଦାୟକ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଏକ ଛୋଟ ଶୋଇବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସତେଜ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶକ୍ତି ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଳସୁଆ କରିଥାଏ |

ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ତ୍ୱଚାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗରମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ଏହା ଅନେକ ଚର୍ମର ଶୁଷ୍କତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ଘୋର କୁଣ୍ଡେଇ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଗରମ ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଏବଂ ଚର୍ମର ଚମକକୁ ଦୂର କରିଥାଏ |

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଗରମ ପାଣିରେ ବାରମ୍ବାର ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଚର୍ମରେ ମଧ୍ୟ କୁଣ୍ଡେଇ ହୋଇ ଶୀଘ୍ର ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଆଡକୁ ଗତି କରେ | ସେହି ସମୟରେ, ଗରମ ପାଣି ମୁଣ୍ଡରେ ରଖାଗଲେ କେଶ ମୂଳ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା କେଶ ଝାଡିବାକୁ ବଢାଇଥାଏ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.