କ’ଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ? ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ରେ କାହିକି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଥାଏ, ଏହା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ଅଛି –

ବନ୍ଧୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ନ୍ୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ଵାଗତ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ସବୁବେଳେ କିଛି କିଛି ଖାସ ଖବର ନେଇ ଆସିବୁ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା କରିବା ଆଜି ର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଉପରେତୁମେ ନିଶ୍ଚୟ ପିଲାଦିନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୟ ଏପରି ଯେ ଆମେ ଆମର ପୁରା ଜୀବନକୁ ଭୁଲି ପାରିବୁ ନାହିଁ | ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ମଜା ଯୁଗ ଯୁଗରେ ସ୍ମରଣୀୟ | ଯେତେବେଳେ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍କୁଲକୁ ନେଇଯାଉଥିଲା, ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଆସିଥଲା ଯେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ କାହିଁକି ? କେବଳ ସେହି ସମୟ ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଦେଖିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଜରୁରୀ,ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ରହସ୍ୟ କ’ଣ, ସ୍କୁଲ ବସ୍ କାହିଁକି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ-

ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ବସ୍ ଗୁଡିକ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଦିଆଯାଇଛି ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ କରୁଛନ୍ତି | ବସ୍ ର ରଙ୍ଗକୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ବାଛିବା ପଛରେ ଏକ ବିଶେଷ କାରଣ ଅଛି, ଏବଂ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ଵର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ପଛରେ ଥିବା ବୌଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ହେଉଛି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଅନ୍ୟ ରଙ୍ଗ ତୁଳନାରେ୧.୨୪ ଗୁଣ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣ ରହିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗକୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସହଜରେ ଦେଖିପାରିବା | ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବେ ଯେ ଶୀତ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଟ୍ରେନର ହେଡଲାଇନରେ ହଳଦିଆ କାଗଜର ଏକ ସ୍ତର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି , ଯାହା ଦ୍ଵାରା କୁହୁଡି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟେ ନାହିଁ ।

ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦୁର୍ଘଟଣା ନାହିଁ, କାରଣ ହଳଦିଆ ବସ୍ ସହଜରେ କୁହୁଡି ଏବଂ କମ୍ ଆଲୋକରେ ଦେଖାଯାଏ | ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶହ ଶହ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟେ ଏବଂ ଏଥିରେ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ତେଣୁ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ୨୦୧୨ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି , ଯେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ହେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଅନ୍ୟ କିଛି ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେପରିକି ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଭିତରେ ପ୍ରଥମ ସହାୟତା ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ, ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଡ୍ରାଇଭର ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ୍।

ଟ୍ରାଫିକ୍ ସାଇନ୍ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ହଳଦିଆ:-
ରଙ୍ଗ କେବଳ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ବଡ଼ ରାଜପଥ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଡ଼କ ପଥରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ଥାପିତ ସାଇନ୍ ବୋର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହଳଦିଆ ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ସହଜରେ ଦେଖିପାରିବା | ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଯେ ଆମେରିକା ପରି ଏକ ବଡ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ | ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ କାହିଁକି ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ କେବଳ ହଳଦିଆ | ଯଦି ଆପଣ ଆମ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ସୂଚନାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ |

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ

Leave a Reply

Your email address will not be published.