ଚାଣକୀୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଗୁଣ ଦେଖି ବିବାହ କରନ୍ତୁ

ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଚାଣକୀୟ କେବଳ ରାଜନୀତି ଏବଂ ଶାସନ ଉପରେ ନିଜର ମତ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଘରୋଇ ଜୀବନରେ ନୂତନ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଆବିର୍ଭାବ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ରଗୁପ୍ତ ମୌର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଭାରତର ସମ୍ରାଟ କରିବାରେ ଚାଣକୀୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଆଜି ବି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯେ ଯଦି ଚାଣକୀୟଙ୍କ ପରି କାହାର ପରାମର୍ଶଦାତା ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ହାରିଯାଇଥିବା ଅଂଶ ଜିତି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ |

ଚାଣକୀୟ ରାଜନୀତି ବିଷୟରେ ଯେତିକି ଜ୍ଞାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିଶେଷ ଗୁଣ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପତ୍ନୀରେ ଚାହାଁନ୍ତି |
ଚାଣକୀୟ ଏକ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ନାରୀମାନଙ୍କର ଗୁଣ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି –
“ଭାରିୟତ କୁଲଜାନା ପ୍ରୟାଗୋ ବିରୋପମ୍ପୀ କନ୍ୟାକମ୍ |
ରୂପଶିଲାମାନା ନିମ୍ନ ବିବାହ: ସାଧୁଶେ କୁଲେ।

ସୁନ୍ଦରତା କିପରି ବୁଝିବେ:
ଚାଣକୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ବାହ୍ୟ ସୁନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଅମୂଳକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସୁନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ଭିତରେ ସବୁକିଛି ନାହି। ଯିଏ ନାରୀ ଦେଖିବା ପରେ ବିବାହ କରେ, ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଭୁଲ କରେ | ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସୁନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହେ ନାହିଁ |
ଜଣେ ସର୍ବଦା ନାରୀର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୁନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ପୁରୁଷମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ | ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷର ବାହ୍ୟ ସୁନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଆକର୍ଷିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ |

ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀରେ ଏହି ଗୁଣ ରହିବା ଜରୁରୀ –
ଚାଣକୀୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ବିବାହ ସମୟରେ ସୁନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ରୀତିନୀତି ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବାହ୍ୟ ସୁନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷଣସ୍ଥାୟୀ; ଏହା ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଭଲ ମୂଲ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ଉପଯୋଗୀ | ଜଣେ ମହିଳା ଯିଏ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ସେହି ଘରକୁ ଏକ ସ୍ୱର୍ଗ କରନ୍ତି |

ନାରୀଙ୍କର ଏହି ଗୁଣ ଆଗାମୀ ପିଢି ପାଇଁ ଭଲ ମୂଲ୍ୟର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥାଏ | ସମାନ କଥା ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଝିଅ ଏବଂପୁଅ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପୁଅର ରୀତିନୀତି ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ | କୌଣସି ପରିବାର କେବଳ ମହିଳାଙ୍କ ରୀତିନୀତି ଦ୍ୱାରା ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

କ୍ରୋଧ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶତ୍ରୁ:
ଚାନକିଆ କ୍ରୋଧକୁ ମାନବଜାତିର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶତ୍ରୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଚାନକିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ ପରାସ୍ତ କରି ନିଜର ଇନ୍ଦ୍ରିୟକୁ ଅତିକ୍ରମ କରେ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ କ୍ରୋଧ ହେତୁ ଯାହା ହରାଇଥାଏ | ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ କ୍ରୋଧ ଏକ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ପରି, ଯାହା ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସୁଖକୁ ଦୋହଲାଇଥାଏ |

ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଜୀବନରେ, ଯଦି ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ କୌଣସି ସ୍ୱଭାବର, ତେବେ ସେହି ପରିବାରରେ ସର୍ବଦା ଦୁଃଖ ଆସିବ | ଯଦି ମହିଳା ରାଗିଛନ୍ତି ତେବେ ପରିବାର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ।

ସମ୍ମାନଜନକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଏହି ଗୁଣ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ:
ଯେତେବେଳେ ବି ତୁମେ ବିବାହ କର, ପ୍ରଥମେ ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ କର୍ମ-ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଜାଣ | ପତି-ପତ୍ନୀ ଏସବୁ ଉପରେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି କି ନାହିଁ, କାରଣ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ତାଙ୍କୁ ଭଲ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଧର୍ମକୁ ବିଶ୍ଵାସ କରେ ନାହିଁ ସେ ଇଚ୍ଛାଧୀନ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ, ସୁଖମୟ ଜୀବନଯାପନ କରିବା ଏବଂ ପରିବାରକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଧର୍ମ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ଚାଣକୀୟ କହିଛନ୍ତି ଧର୍ଯ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ:
ସୁଖୀ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ଜୀବନସାଥୀରେ ଧର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯେତେବେଳେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧର୍ଯ୍ୟର ଗୁଣ ଥାଏ, ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଖୁସି ରହିଥାଏ | ଶାସ୍ତ୍ରରେ ନାରୀକୁ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପୁରୁଷକୁ ଶକ୍ତି କୁହାଯାଏ | ଦେବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିବଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ଦେବୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶିବଙ୍କ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଧର୍ଯ୍ୟବାନ ମହିଳା ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତି |

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ

Leave a Reply

Your email address will not be published.