ପାଟିରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଲେ ଶରୀରରେ ଏହି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ଏଥିରେ।

ପାଟିର କ୍ରମାଗତ ଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ କିଛି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ହୋଇପାରେ | ପାଟିର ହାଲିଟୋସିସ୍ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେତେକ ଗୁରୁତର ରୋଗର ସଙ୍କେତ ଅଟେ | ପାଟିକୁ ସଫା ନ ରଖିଲେ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢନ୍ତି, ଯାହା ପାଟିର ଗନ୍ଧ ବଢାଇଥାଏ | ହାଲିଟୋସିସ୍ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଅବସ୍ଥା ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କିଛି ଗୁରୁତର ରୋଗର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ | ପାଟିକୁ ସଫା ନ ରଖି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଯାଏ ଯାହା ପାଟିର ଗନ୍ଧ ବଢାଇଥାଏ |

ଦାନ୍ତରେ ଖାଦ୍ୟ ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ, ଦାନ୍ତ ଏବଂ ଜିଭରେ ଜମା ହେଲେ , ଦାନ୍ତମୂଳ ଫୁଲିଯାଏ ଏବଂ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ପାଟିର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହେତୁ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାରଣ ଥାଇପାରେ |ପାଟିରୁ ଲଗାତାର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ନିମ୍ନଲିଖିତ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ମଧୁମେହ – ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମଧୁମେହର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ପାଟିର ଗନ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରେ।ଏହି ରୋଗ ହେଲେ ପାଟି ଗନ୍ଧ କରିଥାଏ | ଯଦି କାହାର ମଧୁମେହ ଅଛି, ପାଟି ଏସିଟୋନ ପରି ଗନ୍ଧ କରିପାରେ | ରକ୍ତରେ କେଟୋନ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହା ହୋଇଥାଏ |

ମଧୁମେହ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ଅଭାବ ଆରମ୍ଭ କରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଗ୍ଲୁକୋଜର ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀର ଶକ୍ତି ପାଏ ନାହିଁ | ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ଶକ୍ତି ପାଏ ନାହିଁ, ଏହା ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଚର୍ବି ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ କରେ | ଚର୍ବିକୁ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କେଟୋନ୍ କୁହାଯାଏ | କେଟୋନ୍ରେ ଏସିଟୋନ୍ ଥାଏ ଯାହା ନେଲପଲିସ୍ ରିମୁଭରରେ ବ୍ୟବହୃତ ସମାନ ଉପାଦାନ | ଯଦି ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଟିରୁ ଆସେଟୋନ୍ର ଗନ୍ଧ ଆସେ, ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ରକ୍ତରେ କେଟୋନର ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.