ଭଗବାନଙ୍କ ଭଗବାନ, ମହାଦେବ ଗତ ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାରେ ଏହି ରୂପରେ ଅଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ନ୍ୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ଵାଗତ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ସବୁବେଳେ କିଛି କିଛି ଖାସ ଖବର ନେଇ ଆସିବୁ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା କରିବା ଆଜି ର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଉପରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଶଙ୍କର , ଯିଏକି ସମଗ୍ର ଜଗତର ପ୍ରଭୁ, ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଚ ଦେବ, ଦେବଦେବ, ତ୍ରିଲୋକିନାଥ, ନାଗେଶ୍ୱର, ଭୋଳା, ଶମ୍ଭୁ, ଶଶିଶେଖର, ମହେଶ୍ୱର, ଶିବ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ନାମରେ ଜାଣିଛନ୍ତି। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଶିବଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତିଭାବରେ ବାସ କରନ୍ତି | ଶିବଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନର ଗୁରୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଶିବ ଏତେ ଭୋଳା ଯେ ସେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ସହମତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ସବୁକିଛି ଦିଅନ୍ତି |

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଭକ୍ତି ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଉପାସନା କରନ୍ତି, ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଜଳ ଆଣି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ନଚେତ୍ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଅନେକ ରୂପରେ ପୂଜା କରନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଶିବଲିଙ୍ଗର ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଲଗା ଅଟେ | ଏପରି ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରାୟ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା, ଗୁଜରାଟର ନର୍ମଦା ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ମନ୍ଦିରରେ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାହାଙ୍କର ବିଶେଷତା

୧. ୧୯୪୦ ମସିହାରେ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଖନନ ସମୟରେ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା

୨. ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଗୁଜୁରାଟର ପ୍ରାଚୀନ ନର୍ମଦା ଜିଲ୍ଲାର ଦାଦିଆପଡା ତାଲୁକର କୋକୁମ୍ ଗ୍ରାମରେ ଅଛି |

୩. ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି

୪.ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୋମବାର ଭକ୍ତମାନେ ଭଗବାନ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି |

୫. ୧୯୪୦ ମସିହାରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ, ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗ ଶିବଲିଙ୍ଗ ସହିତ ଅନେକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ |

୬. ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପୁରାଣ ପୁସ୍ତକରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି |

୭.ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ଜଲେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା।

୮. ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଏକ ବିଶେଷ ଉପାୟରେ ପୂଜା କରାଯାଏ, ଏହି ମନ୍ଦିରର ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଯେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି |

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ

Leave a Reply

Your email address will not be published.