କେଉଁ ପରି ଭାବରେ ବାମ୍ଫ ନେଲେ ଶରୀରରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇନଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ |

ଶୀତ ଆସିବା ପରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଶୀତ ଋତୁରେ ଥଣ୍ଡା-ଫ୍ଲାଗମ୍ ଏବଂ ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମର ସମସ୍ୟା ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟଦାୟକ | କିନ୍ତୁ ଗରମ ବାଷ୍ପ ନେଇ ଆମେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବା | ଯଦି ଆପଣ ଶୀତ ଋତୁରେ ସପ୍ତାହରେ ତିନିଥର ଗରମ ବାଷ୍ପ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଏ | ଗରମ ପାଣି ସହିତ ବାଷ୍ପ କରିବା ଏକ ଅତି ସହଜ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସମାଧାନ, ଯଦିଓ କିଛି ଲୋକ ବାଷ୍ପ ନେବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ବାଷ୍ପ କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ କ’ଣ? ଗରମ ବାଷ୍ପ ନେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି | ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକରୁ ବାଷ୍ପ ମିଳିପାରିବ | ଯଦି ଆପଣ ମେସିନରୁ ବାଷ୍ପ ନେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ପାତ୍ରରେ 3 ରୁ 4 ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଘୋଡାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ |

3 ରୁ 4 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ଗରମ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ସୂତା ଟାୱେଲକୁ ଘୋଡାଇ ହାଣ୍ଡିର ଢାଙ୍କୁଣୀ କାଢି 30 ସେଣ୍ଟିମିଟର ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ 5 ରୁ 10 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଷ୍ପ ନିଅନ୍ତୁ | ଅଳ୍ପ ଥର ବନ୍ଦ କରି ଏବଂ ତାପରେ ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତୁ | ସପ୍ତାହରେ ତିନିରୁ ଚାରିଥର ଏହା କରନ୍ତୁ, ଆପଣ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ପାଇବେ | ବାଷ୍ପର ଉପକାରିତା | ଗରମ ବାଷ୍ପ ନାକ ଏବଂ ଗଳା ଦେଇ ଫୁସଫୁସରେ ପହଞ୍ଚେ, ଯାହା ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶରେ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଗଳାରେ ଜମା ହୋଇଯାଇଥିବା ଚମକ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିଥାଏ | ଗରମ ବାଷ୍ପ ଏକ ବନ୍ଦ ନାକ ଖୋଲିଥାଏ ଏବଂ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ | ଉଷ୍ମ ବାଷ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ,

ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରକ୍ତବାହୀ ବା ରକ୍ତ ଧମନୀ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ହୁଏ | ଗରମ ବାଷ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରି ଚର୍ମର ଖୋଲା ଖୋଲା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ମୁହଁର ମଇଳା ବାହାରିଥାଏ | ବାଷ୍ପ ନେବାବେଳେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ | ବାଷ୍ପ ନେବାବେଳେ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆଖିରେ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ତଉଲିଆକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ବାଷ୍ପ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି ତୁମେ ଥଣ୍ଡାରେ ଆରାମ ପାଇବ ତେବେ ବାଷ୍ପ କର ନାହିଁ | ବାଷ୍ପ ସମୟରେ ଶିଶୁ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ଆଜମା ରୋଗୀମାନେ ଅଧିକ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.