କେଶ ଝଡ଼ିବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହିପରି ଭାବରେ କେଶର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |

କେଶକୁ ବ୍ରାଇଡ୍ କରିବା ଏକ ଭଲ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଖସିଯିବାକୁ ରୋକିପାରେ | ଏହା ମଧ୍ୟ କେଶକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ପୂର୍ବ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ନିଜ କେଶକୁ ବାନ୍ଧି ରଖୁଥିଲେ, ଯାହା କେଶକୁ ଲମ୍ବା ରଖୁଥିଲା | ପିଲାଦିନରେ, ମାତାମାନେ ପ୍ରାୟତ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଲା କେଶରେ ବାନ୍ଧିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଯଦିଓ ସେହି ସମୟରୁ ଏହି ପିଲାମାନେ ଖରାପ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ବେଣୀ ତିଆରି କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ତଥା ଶରୀର ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଶୀତଦିନ ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ | ଅନେକ ଲୋକ କେଶରେ କେଶ ତେଲ ଲଗାନ୍ତି ନାହିଁ | ଏଥି ସହିତ, ଝିଅମାନେ ଆଜିର ସମୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଖୋଲା କେଶରେ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ |

ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର କେଶ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଯାଏ | ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ପୂର୍ବ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ନିଜ କେଶକୁ ବାନ୍ଧି ରଖୁଥିଲେ, ଯାହାକି କେଶକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରଖୁଥିଲା | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କେଶ ବାନ୍ଧିବା ଏବଂ ବେଣୀ ତିଆରି କରିବାର ଆହୁରି ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି | ଆସନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |କେଶ ଝଡିବା ହ୍ରାସ ପାଇବ | କେଶ କମ୍ କରିବା ଏକ ଭଲ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପାୟ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ରୋକିପାରେ | ଏହା କେଶକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ବେଣୀ ତିଆରି କରିବାକୁ, କେଶରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ରାତିରେ ବେଣୀ ତିଆରି କରି ଶୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ଏହାର କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଅନାବୃତ ରଖିବ ଏବଂ ଭାଙ୍ଗିବ ନାହିଁ | ବିବାହ ଋତୁରେ ଏହିପରି ହେୟାର ଷ୍ଟାଇଲ ରଖନ୍ତୁ ଶୋଇବା ସମୟରେ ସ୍ନାୟୁ ବିଶ୍ରାମ ପାଇବ |ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କେଶକୁ ବେଣୀ କରନ୍ତୁ | ବାସ୍ତବରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା କେଶ ଏବଂ ତକିଆ କଭର ମଧ୍ୟରେ କମ୍ ଘର୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହା ତକିଆ ଏବଂ କପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବିଶ୍ରାମ ପୋଜ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଯାହା ମୁଣ୍ଡର ସ୍ନାୟୁକୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ଉପାୟରେ, ତୁମର ଶିରାରେ କୌଣସି ବିସ୍ତାର ହେବ ନାହିଁ, କିମ୍ବା ଶୋଇବା ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଳି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ |କେଶର ଆର୍ଦ୍ରତାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ରଖେ |

ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଅଧିକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ବାଦାମ ଏବଂ ନଡିଆ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ହାତରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ବେଣୀ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ | ଏହି ଉପାୟରେ, ଏହି ପୁଷ୍ଟିକର କେଶର ମୂଳକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେବ | ଆପଣଙ୍କ କେଶର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ | କେଶ ଶୁଷ୍କତାକୁ ରୋକିବା | ଏହି କେଶ ତିଆରି କରି ଆପଣ ନିଜ କେଶକୁ ସିଧା ଏବଂ ଭାଙ୍ଗି ରଖିପାରିବେ | ସେହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ପନିଟେଲ୍ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଧୂଳିରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାଧାରଣ ବିଶ୍ଵାସ ଉପରେ ଆଧାରିତ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.