ଶୋଇବା ସମୟରେ କେବେବି ଏହି 4 ଟି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ ଅଶୁବିଧାରେ ପଡିବେ ।

ଯଦି ଆପଣ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟ ଶରୀରରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ହଜମ ହୁଏ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଥାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ହୋଇଥାଏ, କାରଣ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶରୀର ଏବଂ ହୃଦୟର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଅପରପକ୍ଷେ, ଯଦି କେହି ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହଜମ ହୁଏ ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ | ପ୍ରାୟତ ଶୋଇବା ସମୟରେ ସିଧାସଳଖ ତକିଆ ସହିତ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ହାଡ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ |

ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆପଣ ତକିଆ ସହିତ ଶୋଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବାମ ହାତକୁ ମୁହଁ କରି ଶୋଇବା ଉଚିତ୍, ଏହା କରି ରିଡ୍ ହାଡ ବହୁତ ସିଧା ରହିଥାଏ | ଏହା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପେଟରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ହଁ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ପେଟରେ ଶୋଇବା ଶରୀର ଉପରେ ଅଧିକ ଓଜନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ସର୍ବଦା ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବାହାରିଛି ଯେ ଶୋଇବାର ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ପେଟ ଉପରେ ପଡୁଛି,

| ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବିସ୍ଵରେ ପ୍ରାୟ 75 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆଣ୍ଠୁକୁ ନଇଁ ଶୋଇଥାନ୍ତି, ଯାହା ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଥକାପଣ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଣ୍ଠୁକୁ ନଇଁ ଶୋଇବାକୁ ଯାଉନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଦୁଇ ଆଣ୍ଠୁ ମଧ୍ୟରେ ତକିଆ ରଖନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶୋଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଶୋଇବା ଭଲ |

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.