ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ କାହିଁକି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଛାତିକୁ ଗୋଇଠା ମାରିଥିଲେ? ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ|

ବନ୍ଧୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ନ୍ୟୁଜ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ଵାଗତ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେ ସବୁବେଳେ କିଛି କିଛି ଖାସ ଖବର ନେଇ ଆସିବୁ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା କରିବା ଆଜି ର ବିଷୟ ବସ୍ତୁ ଉପରେ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ ହେଉଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ମାନସିକ ପୁତ୍ର। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ ଖ୍ଯାତି ଯିଏ ଦକ୍ଷ ଝିଅ ଥିଲେ । ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ ସପ୍ତଷିମଣ୍ଡଳର ଜଣେ ଋଷି | ସାବନ୍ ଏବଂ ଭଦ୍ରାପଦ ଠାରେ ସେମାନେ ଭଗବାନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରଥରେ ଚଢନ୍ତି |

ଥରେ ସରସ୍ୱତୀ ନଦୀ କୂଳରେ ଋଷି ଓ ମୁନିମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ, ବ୍ରହ୍ମା, ଶିବ ଏବଂ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ? କୌଣସି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନ ଦେଖି ସେ ତ୍ରିଶକ୍ତିର ପରୀକ୍ଷା ନେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ମାନସିକ ପୁତ୍ର ମହର୍ଷି ଭୃଗୁଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କଲେ।

ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କିମ୍ବା ପ୍ରଶଂସା କଲେ ନାହିଁ। ଏହା ଦେଖି ବ୍ରହ୍ମା ରାଗିଗଲେ। ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧ ହେତୁ ତାଙ୍କ ମୁହଁ ଲାଲ ହୋଇଗଲା | କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ବୋଲି ଭାବି ସେ ନିଜ ଜ୍ଞାନରେ ହୃଦୟରେ ଉଠିଥିବା କ୍ରୋଧର ପ୍ରେରଣାକୁ ଦମନ କଲେ |

ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ ସେଠାରୁ କୌଲାଳାଶ ଯାଇଥିଲେ। ଦେବଦେବ ପ୍ରଭୁ ମହାଦେବ ଦେଖିଲେ ଭୂଗୁ ଆସୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସେ ଖୁସିରେ ନିଜ ପଦରୁ ଉଠି ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବାକୁ ବାହୁ ବିସ୍ତାର କଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ, ଭ୍ରୁଗୁ ମୁନି ତାଙ୍କ ଆଲିଙ୍ଗନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି କହିଲେ – ମହାଦେବ! ଆପଣ ସର୍ବଦା ବେଦ ଏବଂ ଧର୍ମର ସମ୍ମାନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି | ଦୁଷ୍ଟ ଏବଂ ପାପୀମାନଙ୍କୁ ତୁମେ ଯେଉଁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛ, ତାହା ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ସଙ୍କଟ ଆଣିଥାଏ | ତେଣୁ, ମୁଁ ତୁମକୁ କଦାପି ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବି ନାହିଁ | ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ଭଗବାନ ଶିବ କ୍ରୋଧରେ ଉଠିଲେ। ସେ ତ୍ରିଶୂଳକୁ ଉଠାଇ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିବା ମାତ୍ରେ ଭଗବତୀ ସତୀ ତାଙ୍କୁ ଦୟାକରି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଶାନ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ଭୂଗୁ ମୁନି ବୈକୁଣ୍ଠ ଲୋକାକୁ ଗଲେ | ସେହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ସହିତ ତାଙ୍କ କୋଳରେ ଶୋଇଥିଲେ। ସେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭୂଗୁ ତାଙ୍କ ଛାତିରେ ଏକ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଗୋଇଠା ଦେଇଥିଲେ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନିଜ ପଦରୁ ଉଠି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଦକୁ ଆଘାତ ହୋଇନାହିଁ ତ – ପ୍ରଭୁ! ତୁମର ଗୋଡରେ ଆଘାତ ହେଇନି ତ? ଦୟାକରି ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ | ଭଗବାନ! ମତେ ତୁମର ଶୁଭ ଆଗମନ ବିଷୟରେ ଜଣା ନଥିଲା| ତେଣୁ ମୁଁ ତୁମକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିପାରିଲି ନାହିଁ | ତୁମର ପାଦର ସ୍ପର୍ଶ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାକୁ ପବିତ୍ର କରିବାକୁ ଯାଉଛି | ଆଜି ମତେ ତୁମର ପାଦର ସ୍ପର୍ଶରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି |

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଏହି ଆଚରଣ ଦେଖି ମହର୍ଷି ଭୃଗୁଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବାହାରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ସାଧୁମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରି ବ୍ରହ୍ମା, ଶିବ ଏବଂ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କହିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଋଷୀ ଏବଂ ସାଧୁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅନୁଭୂତି ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସନ୍ଦେହ ଦୂର ହେଲା | ସେବେଠାରୁ ସେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବରେ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.