ବିଦା ହେବେ ଏହି ମନ୍ତ୍ରୀ! ନୂଆ ବର୍ଷ ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ହେଉଛି ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର।ଏଠାରେ ଲୋକ ମାନେ ତାଙ୍କର ଶାସନ କର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ନିଜେ ଚୟନ କରି ଥାନ୍ତି।୧୫୦ କୋଟି ଜନ ସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର।ଏଠାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ଶାସନ କରିବା ପାଇଁ ଓ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃଖ ସୁଖ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଙ୍କ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଆମ ସମ୍ବିଧାନ ରେ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ତେବେ ଏମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କାଳ ମଧ୍ୟ ୫ ବର୍ଷ ରହି ଥାଏ।ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳର ଏହି ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି,ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ବିଭାଗର ଉନ୍ନତି କରିବା ଓ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ କରିବା।କିନ୍ତୁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଏମିତି ବି କିଛି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନେ ଲୋକଙ୍କ କଥା,ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା, ଅସୁବିଧା କିଛି ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ।ସେମାନେ କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ମାଗିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ର ଲୋଭର ଆଳ ଦେଖାନ୍ତି।

ତେବେ ଏମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କାଳ ମଧ୍ୟ ୫ ବର୍ଷ ରହି ଥାଏ।ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳର ଏହି ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି,ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ବିଭାଗର ଉନ୍ନତି କରିବା ଓ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ କରିବା।କିନ୍ତୁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଏମିତି ବି କିଛି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନେ ଲୋକଙ୍କ କଥା,ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା, ଅସୁବିଧା କିଛି ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ।ସେମାନେ କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ମାଗିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ର ଲୋଭର ଆଳ ଦେଖାନ୍ତି।

ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ହେଉଛି ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର।ଏଠାରେ ଲୋକ ମାନେ ତାଙ୍କର ଶାସନ କର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ନିଜେ ଚୟନ କରି ଥାନ୍ତି।୧୫୦ କୋଟି ଜନ ସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ର।ଏଠାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ଶାସନ କରିବା ପାଇଁ ଓ ସେମାନଙ୍କର ଦୁଃଖ ସୁଖ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଙ୍କ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଆମ ସମ୍ବିଧାନ ରେ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ତେବେ ଏମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କାଳ ମଧ୍ୟ ୫ ବର୍ଷ ରହି ଥାଏ।ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳର ଏହି ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି,ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ବିଭାଗର ଉନ୍ନତି କରିବା ଓ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ କରିବା।କିନ୍ତୁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଏମିତି ବି କିଛି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନେ ଲୋକଙ୍କ କଥା,ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା, ଅସୁବିଧା କିଛି ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ।ସେମାନେ କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ମାଗିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ର ଲୋଭର ଆଳ ଦେଖାନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.