ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ମଶା,ମୂଷା କିମ୍ବା iଝିଟିପିଟି ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ପଳାଇବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ନିଅନ୍ତୁ |

ପ୍ରାୟତ ସେମାନେ ନିଜ ଘରର କୋଣରେ କିମ୍ବା ରୋଷେଇ ଘରେ ପୋକ ପରି ଅନେକ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ଵାରା ବିଚଳିତ ହୁଅନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଘରେ ମଶା ଉଡ଼ିବା ମଧ୍ୟ ରୋଗ ବ୍ୟାପିଥାଏ, ଯାହାକୁ ଆମେ ଇଚ୍ଛା କରି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ଘରର ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଘର ଭିତରେ ଥିବା ମୂଷା, ମଶା,ଝିଟିପିଟି, ଆଶ୍ରପା ଏବଂ ମାଛି ଇତ୍ୟାଦି, ଯାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହି ଜିନିଷ ମାନବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ | ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଏପରି କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ |

ଘରୁ ଅସରପା ପୋକ ମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ –

ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଅସରପା କୁ ଅଧିକ ଭଯ କରନ୍ତି | ଘରୁ ପୋକ କୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ରସୁଣ-ପିଆଜ ଏବଂ କଳା ଲଙ୍କା ଗୁଣ୍ଡକୁ ସମାନ ପରିମାଣରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପେଷ୍ଟରେ ପାଣି ମିଶାଇ ଏକ ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହି ସମାଧାନକୁ ଏକ ବୋତଲରେ ରଖି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରୁ ପୋକ ଅଧିକ ଆଶାନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରତିକାରକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନିୟମିତ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ପାଇବେ |

ମୂଷାଙ୍କ ଘରୁ ବାହାର କରିବାର ଉପାୟ-

ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ମୂଷା ଦ୍ୱାରା ବିବ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଘର ଏବଂ ରୋଷେଇ ଘରର କୋଣରେ କିଛି ପାରାମିଣ୍ଟ୍ ରଖନ୍ତୁ | ପାରାମିଣ୍ଟ୍ର ଗନ୍ଧରୁ ମୂଷା ଚାଲିଥାଏ | ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା, ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ରୋଷେଇ ଘରେ ଅଶିବେ ନାହିଁ, ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ମୂଷାମାନେ ପୁନର୍ବାର ଆସୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସପ୍ତାହରେ ୩-୪ ଦିନ ରଖିବେ | ଏହା କରିଲେ ମୂଷାମାନେ କେବେ ବି ଘରକୁ ଅଶିବେ ନାହି |

ଏହି ଉପାୟରେ ମାଛିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ –

ସମସ୍ତ ଲୋକ ପ୍ରାୟତ ମାଛି ଦ୍ୱାରା ବିବ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି | ଏହି ମାଛିମାନେ ମଇଳା ଭିତରେ ବସି ଆମ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ବସନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ମାଛିମାନେ ଦିନରେ ଶୋଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ | ମାଛିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଘରର କବାଟ ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତି | ଏବଂ ଘରକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତେଲରେ ସୂତାକୁ ଭିଜାଇ କବାଟ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ | କାରଣ ମାଛିମାନେ ପ୍ରବଳ ଗନ୍ଧରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି |

ଘରୁ ଝିଟିପିଟି ବାହାର କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାରେ-

ଘରେ ଥିବା ଝିଟିପିଟିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, କାନ୍ଥରେ ତିନିରୁ ଚାରିଟି ମୟୂରପୁଞ୍ଛ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ | ମୟୂର ଝିଟିପିଟି ଖାଏ, ତେଣୁ ଝିଟି ପିଟି ମାନେ ମୟୂର ପୋଷାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି | ଏହି ସରଳ ଏବଂ ସହଜ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଗ୍ରହଣ କରି, ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

ମଶାକୁ ଏହି ଉପରେ ବାହାର କରନ୍ତୁ-

ଏକ ଛୋଟ ଦୀପରେ, ୩୦ବୁନ୍ଦା ନିମ୍ ତେଲକୁ କିରୋସିନି ତେଲରେ ରଖନ୍ତୁ | ୨୦ ଗ୍ରାମ ନଡ଼ିଆ ତେଲରେ ଦୁଇଟି ଟିକୁ ମିଶାନ୍ତୁଏବଂ ଏହାକୁ ତରଳାନ୍ତୁ | ସଳିତା ଜଳିଯିବା ପରେ ମଶା ପଳାଇଥାଏ ଏବଂ ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ଦୀପଗୁଡ଼ିକ ଜଳିବାରେ ଲାଗେ, ସେଠାରେ କୌଣସି ମଶା ରୁହନ୍ତି ନାହି |

ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଆମେ ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଭକ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ବିଚାର, ମୂଲ୍ୟବାନ ସୂଚନା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଖବର ସୂଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଦେଖନ୍ତି, ତୁରନ୍ତ ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବୁ। ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତଳେ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଇକ୍ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.