ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହି ସ୍ଵଭାଵର ସ୍ତ୍ରୀ ଜୀବନ ବର୍ବାଦ କରିଦିଏ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ସହଜରେ ଜୀବନରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ l ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା, ଚତୁର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ, ଉପାସକ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଚାଣକ୍ୟ ଅନେକ ନୀତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଜଣେ ସଫଳ ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ପାଇପାରିବ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କିଛି ସମାନ ନୀତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଏହି ନୀତିଗୁଡିକରେ ସେ ବନ୍ଧୁ-ଶତ୍ରୁ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ଚିନ୍ତା କରି ଜୀବନରେ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ଶତ୍ରୁ ହେବା ଉଚିତ୍। ଭୁଲ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ଶତ୍ରୁ କରି ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ, ଜ୍ଞାନୀ ଭାବ, କାହାକୁ ତୁମର ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ଶତ୍ରୁ ସ୍ଥିତି ଦିଅ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଚାଣକ୍ୟ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଜୀବନରେ ଶତ୍ରୁ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ପିତାମାତାମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଜିନିଷ ଶିଖାନ୍ତି ନାହିଁ | ସେମାନେ କୌଣସି ଶତ୍ରୁଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି | ଏହିପରି ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କର ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି | ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍। | ତେଣୁ, ଯେଉଁ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ବକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୂରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କର ଶତ୍ରୁ ହୁଅନ୍ତି |

ସେହିଭଳି ପିତାମାତା ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭୁଲକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନରେ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତା ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କର ଶତ୍ରୁ ଅଟନ୍ତି | ଅନେକ ପତ୍ନୀ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାର ବୁଝାମଣା ଶେଷ ହୁଏ | ଯେଉଁ ପତ୍ନୀମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ନିଜ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ନାଚନ୍ତି | ସେ କୌଣସି ଶତ୍ରୁଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି |

ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସର୍ବଦା ଶତ୍ରୁ କର, ଯେଉଁମାନେ ତୁମଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନୁହଁନ୍ତି | ଏହିପରି, ତୁମଠାରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ତୁମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବନ୍ଧୁ ସୃଷ୍ଟି କର | ସେହି ସମୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ସମାନ, ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରେମ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ଟି ନିଶ୍ଚୟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ,ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ l ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ l

Leave a Reply

Your email address will not be published.