ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ନେହେରୁ ଙ୍କ ଠୁ ମଧ୍ୟ ଭାରି ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ଭାରତ ହେଉଛି ଏକ ଦେଶ ଯିଏ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଦାସ ହୋଇଆସୁଥିଲା । ଏହା ପରେ ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଲା | ଏକ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଯେଉଁଠାରେ ସରକାରର ଲୋକମାନେ ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି | ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଭାରତ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁ, ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ, ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଭଳି ବଡ ନାମ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପାଇଥିଲେ l

ଏହି ରାଜନେତାମାନଙ୍କ ପରେ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଆମେ ଗୁଜୁରାଟ ରାଜ୍ୟର ତିନିଥର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ଏକ ସର୍ଭେ ସମୟରେ ମୋଦୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା କେତେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥିବା ସର୍ବଶେଷ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ 74 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଭଲ ବା ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି l

ଜାନୁଆରୀ 3-13 ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଘରୋଇ ଚ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆଜି ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ହୁଏ, ତେବେ 43 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଏବଂ 321 ଟି ସିଟ୍ ଏନଡିଏ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଇପାରିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଆପଣ ୟୁପିଏ ବିଷୟରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ 27 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ଏବଂ 93 ଟି ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ |

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ 30 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି କହିଥିବାବେଳେ 44 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଭଲ କହିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଦେଶର 17% ଜନସଂଖ୍ୟା ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ହାରାହାରି ଏବଂ 8% ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଖରାପ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସର୍ଭେରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ 39 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ 14 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, କେବଳ 10 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନୀତିନ ଗଡଗରୀଙ୍କୁ ଜଣେ ଭଲ ନେତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି।

ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ: ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ?

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ? ଏହାର ଉତ୍ତରରେ 38 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଅଟଳ ବିହାର ବାଜପେୟୀ ନାମକ 18 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ | ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ନେହେରୁ ବହୁ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ସର୍ଭେରେ 11 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ 8 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କୁ ଜଣେ ଭଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ତାଲିକାରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ 7 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ: ଦେଶର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସିଏମ୍ କିଏ?

ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ ଯେତେବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଶର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସିଏମ୍ ନାମ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ୟୁପିର ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ 24 ପ୍ରତିଶତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। 15 ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ସହ ଦିଲ୍ଲୀ ସିଏମ୍ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ବଙ୍ଗଳାର ଦିଦି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ 11 ପ୍ରତିଶତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ 09 ପ୍ରତିଶତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ 97 ଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ 19 ଟି ରାଜ୍ୟର 194 ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା l

ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବର ଟି ନିଶ୍ଚୟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ,ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ l ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ l

Leave a Reply

Your email address will not be published.